PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ukraina: Pomimo ataku, eksport zboża jest przygotowywany

Ukraina: Pomimo ataku, eksport zboża jest przygotowywany

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-23 20:00:00
eksport zboża

Eksport zboża jest przygotowywany przez Ukrainę pomimo pomimo sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie.

„Nie ufamy Rosji, ale ufamy naszym partnerom i sojusznikom, właśnie dlatego Inicjatywa w sprawie bezpiecznego transportu zboża i żywności z portów ukraińskich została podpisana z ONZ i Turcją, a nie z Rosją” – napisał Kubrakow w sobotę na Facebooku. Strona ukraińska, jak powiadomił, kontynuuje techniczne przygotowania do uruchomienia eksportu produkcji rolnej ze swoich portów.

Sytuacja po ataku na Odessę

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli w piątek z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport zboża z Ukrainy przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

Jednak w sobotę Rosjanie zaatakowali pociskami manewrującymi typu Kalibr port handlowy w Odessie.

Kubrakow ocenił, że atak na infrastrukturę portową, „po raz kolejny pokazał prawdziwe zamiary Rosji”. Ukraina widzi jednak w zawartych w Stambule porozumieniach szansę na zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. „ONZ, nasi sojusznicy i partnerzy mówią o nadziei, że ta decyzja może nie tylko uratować ukraińską gospodarkę, ale także miliony ludzi przed głodem, a miliardy przed zubożeniem” – napisał ukraiński minister.

Eksport zboża dojdzie do skutku?

Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk powiadomiła portal Suspilne, że rosyjski atak nie zniszczył portowego spichlerza, dlatego eksport zboża jest nadal możliwy.

„Jest oczywiste, że celem Rosjan było uderzenie właśnie w port handlowy w Odessie. Cztery rakiety typu Kalibr były wycelowane w tym kierunku. Dwie z nich zostały zestrzelone przez obronę powietrzną, dwie trafiły w obiekty infrastruktury portowej. Rannych na razie nie ma” – zaznaczyła.

Humeniuk dodała, że nie doszło do znacznych zniszczeń infrastruktury, rakieta trafiła w pompownię. Uderzenie rakiety wywołało pożar, który został już ugaszony. Fala uderzeniowa uszkodziła budynki wokół portu.

Czytaj również: Rosja złamała porozumienie i ostrzelała port w Odessie. Było tam zboże

PAP/ fot.pixabay