PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / UE łagodzi sankcje wobec Rosji! Banki odzyskają dostęp do aktywów

UE łagodzi sankcje wobec Rosji! Banki odzyskają dostęp do aktywów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-20 10:00:00
sankcje

Unia Europejska chce dostosować sankcje, które nałożyła na Rosję w wyniku jej zbrojnego ataku na Ukrainę, tak aby nie utrudniały dostaw żywności.

Jak twierdzą źródła unijne, niektóre rosyjskie banki odzyskałyby dostęp do niektórych zamrożonych aktywów. Pod warunkiem, że zostanie ustalone, że są one "niezbędne do zakupu, importu lub transportu produktów rolnych i spożywczych, w tym zboża i nawozów".

UE łagodzi sankcje

UE nie chce przyczyniać się do wysokich cen i niedoborów żywności, które już teraz dotykają w szczególności Afrykę i Bliski Wschód. Rosja od dawna twierdzi, że unijne sankcje utrudniają jej eksport zboża i nawozów. Bruksela utrzymuje, że dostawy żywności nie są utrudniane, a skargi odrzuca jako mylące gesty Moskwy.

Mimo to, Unia Europejska chce dostosować zakazy, które nałożyła na Rosję. Plany te mają być zatwierdzone przez kraje UE w środę. Mogą one wtedy uwolnić niektóre zamrożone konta kluczowych banków, takich jak VTB, VEB i Bank Rossiya. Pod warunkiem, że zostanie ustalone, że są one "niezbędne do zakupu, importu lub transportu produktów rolnych i spożywczych, w tym zboża i nawozów”.

Wciąż nie wiadomo, o ile kredytów chodzi. Kraje afrykańskie skarżą się, że z powodu problemów z systemami płatności mają mniejsze możliwości importu rosyjskiego zboża i nawozów. Jak donosi Reuters, UE chce też ułatwić wysyłanie produktów spożywczych z rosyjskich portów. Niektóre firmy przestały to robić z obawy przed naruszeniem europejskich sankcji. Inni stronią od wysokich składek ubezpieczeniowych.

sankcje

Czytaj też: Morawiecki: Widzimy, że sankcje na Rosję zaczynają działać

nieuweoogst.nl/fot.pixabay