PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Turecki statek odpływa za zgodą Rosjan z portu w Mariupolu

Turecki statek odpływa za zgodą Rosjan z portu w Mariupolu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-22 19:15:00
Turecki statek

W wyniku toczonych z Rosjanami rozmów turecki statek, jako pierwszy z zagranicznych jednostek, uzyskał pozwolenie na opuszczenie portu w Mariupolu.

Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord – poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.

Udane rozmowy turecko-rosyjskie

Na spotkaniu w Moskwie dyskutowano między innymi o tym, jak rozwiązać kryzys żywnościowy oraz o ewakuacji załadowanych zbożem tureckich statków handlowych z ukraińskich portów – podano w komunikacie. Rozmowy były "konstruktywne i pozytywne" – przekazała strona turecka.

"Zaledwie kilka godzin po zakończeniu długiego spotkania turecki statek towarowy Azov Concord (...) opuścił ukraiński port w Mariupolu" – dodano.

Według komunikatu tureckiego ministerstwa wkrótce ma dojść do kolejnego spotkania dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża, w którym oprócz przedstawicieli Turcji i Rosji wezmą też udział delegacje Ukrainy i ONZ. Tureckie media poinformowały we wtorek, że takie czterostronne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Stambule.

Turecki statek

Turecki statek precedensem do odblokowania portów?

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty. Turecki statek jest dotychczas jedyną jednostką, której udało się opuścić okupowaną Ukrainę.

Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Źródła w rządzie w Ankarze, cytowane przez tureckie media, informowały o planie utworzenia trzech korytarzy morskich z czterech portów Ukrainy nad Morzem Czarnym, w tym w Odessie. Tą drogą miałby przebiegać transport około 30– 35 mln ton zboża.

Czytaj również:Turcja: Eksport zboża z Ukrainy tematem czterostronnej rozmowy

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE