PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Turcja otrzyma 25% zniżki na ukraińskie zboże. Jest jeden warunek

Turcja otrzyma 25% zniżki na ukraińskie zboże. Jest jeden warunek

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-08 14:30:00
ukraińskie zboże

Turecki minister rolnictwa Fahit Kirişci ogłosił, że Turcja zamierza kupować ukraińskie zboże z 25% zniżką i podpisała już stosowne porozumienie z Ukrainą.

Według tureckiego ministra rolnictwa i leśnictwa, Ukraina boryka się obecnie z problemem transportu zboża drogą morską, a Turcja dokłada wszelkich starań, aby przerwać ten proces i stara się pełnić rolę pomostu między Kijowem a Moskwą.

Turcja dostanie upust na ukraińskie zboże

Turcja kupi ukraińskie zboże z 25% rabatem i podpisała umowę z Ukrainą.

,,Osiągnięto porozumienie z Ukrainą w sprawie zakupu zboża z ponad 25-procentowym rabatem. Stoją jednak przed dylematem związanym z bezpieczeństwem i eksportem produktów i chcą, aby Turcja pełniła w tym procesie rolę arbitra. Zarówno Rosja, jak i Ukraina mają do nas zaufanie" – powiedział turecki minister rolnictwa Fahit Kirişci.

Kirişci dodał, że Ankara czyni duże wysiłki w celu odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską. Według niego Turcja stara się być pomostem między tymi dwoma krajami.

,,Jako Turcja mówimy Ukrainie: 'Możecie eksportować te produkty, Rosja nie zaatakuje was, gdy korytarz zostanie otwarty'" – powiedział turecki urzędnik.

Ukraina obawia się, że w przypadku rozminowania ukraińskich portów Rosja wykorzysta sytuację i przypuści atak od strony morza. Fahit Kirişci powiedział, że Ankara rozmawiała na ten temat z Moskwą i poprosiła ją, by nie szturmowała portów "dopóki produkty nie zostaną usunięte".

ukraińskie zboże

Czytaj też: Kampania siewna na Ukrainie umiarkowanie udana. Obsiano ¾ areału

agravery.com/fot.pixabay