PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Tego lata pożary w krajach UE strawiły już 600 tys. ha terenu

Tego lata pożary w krajach UE strawiły już 600 tys. ha terenu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-12 01:00:00
pożary

Tego lata pożary objęły już 600 731 hektarów terytorium w krajach Unii Europejskiej; jest to drugi najwyższy wynik od 2006 roku, gdy rozpoczęto gromadzenie danych.

W żadnym innym roku nie odnotowano do sierpnia tak dużej liczby zniszczonych w pożarach obszarów naturalnych w Europie – podała w czwartek agencja Reutera za Wspólnym Centrum Badawczym działającym przy Komisji Europejskiej.

Pożary w krajach UE 

Kilkanaście krajów europejskich ucierpiało w tym roku w wyniku rozprzestrzeniającego się ognia, który zmusił tysiące osób do ewakuacji i zniszczył domy i przedsiębiorstwa. Kraje takie jak Włochy, Hiszpania i Francja, nadal stoją w obliczu skrajnego zagrożenia pożarowego. Zwykle sezon pożarów w regionie Morza Śródziemnego trwa od czerwca do września.

Kraje Europy Południowej, jak Portugalia i Grecja, są narażone na rozprzestrzeniający się ogień przez większość lata, ale tego roku wyższe niż zwykle temperatury powodują poważne zagrożenie pożarami także w Niemczech, Słowenii i Czechach.

Cytowany przez agencję Reutera Victor Resco de Dios, profesor inżynierii leśnej na hiszpańskim uniwersytecie w Lleidzie, powiedział, że duże pożary we Francji i Portugalii na początku lipca były niespotykane i pokazały, jak zmiany klimatyczne powodują, że sezon pożarów zaczyna się wcześniej i trwa dłużej. 

pożary

Czytaj też: Pożar zboża w Lubuskim. Spalił się również jeden z wozów strażackich

PAP/fot. pixabay