PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szósty pakiet sankcji przyjęty przez Radę Unii Europejskiej

Szósty pakiet sankcji przyjęty przez Radę Unii Europejskiej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-03 15:30:00
Szósty pakiet sankcji

Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek szósty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

"Dzisiejszy pakiet jeszcze bardziej ogranicza zdolności Kremla do finansowania wojny, nakładając kolejne sankcje gospodarcze. Zakazujemy importu rosyjskiej ropy do UE, odcinając tym samym ogromne źródło dochodów Rosji. Odcinamy więcej kluczowych rosyjskich banków od międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Nakładamy również sankcje na osoby odpowiedzialne za okrucieństwa, które miały miejsce w Buczy i Mariupolu (...)" – poinformował Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.

Co zawiera pakiet?

Szósty pakiet sankcji to głównie embargo na ropę naftową dotyczy surowca sprowadzanego drogą morską. Okres przejściowy potrwa od sześciu miesięcy w przypadku ropy do ośmiu miesięcy w przypadku innych produktów ropopochodnych. Pakiet sankcyjny przewiduje jednak tymczasowy wyjątek dla importu rurociągami do tych państw członkowskich UE, które ze względu na swoje położenie geograficzne są szczególnie uzależnione od dostaw z Rosji i nie mają realnych alternatyw.

Ponadto Bułgaria i Chorwacja skorzystają również z tymczasowych derogacji dotyczących importu odpowiednio rosyjskiej ropy naftowej i próżniowego oleju napędowego.

Do końca bieżącego roku UE ma zrezygnować z importu około 90 proc. rosyjskiej ropy.

Oprócz tego UE zdecydowała odłączyć od bankowego systemu SWIFT kolejne trzy rosyjskie instytucje kredytowe: największy rosyjski bank Sbierbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Rolny – oraz Białoruski Bank Rozwoju i Odbudowy.

Szósty pakiet sankcji

Szósty pakiet sankcji i dalsze kroki

Ponadto szósty pakiet sankcji zakłada zakaz nadawania na terytorium UE przez trzy kolejne rosyjskie stacje państwowe: Rossija RTR/RTR Planeta, Rossija 24/Russia 24 oraz TV Center International.

Unia rozszerzyła też listę osób i podmiotów z Rosji objętych ograniczeniami eksportowymi dotyczącymi towarów i technologii podwójnego zastosowania. Z drugiej strony, poszerzona została lista towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, i w związku z tym nie mogą być sprzedawane Moskwie. UE zabroni świadczenia firmowym z Rosji usług księgowych, public relations i doradztwa.

Ponadto Rada UE postanowiła nałożyć sankcje na dodatkowe osoby i podmioty odpowiedzialne za zbrodnie popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy i Mariupolu, znane osobistości wspierające wojnę, czołowych biznesmenów i członków rodzin oligarchów objętych sankcjami i urzędników Kremla, a także firmy z sektora zbrojeniowego. Dokument z listą nazwisk nie jest jeszcze dostępny na stronie internetowej Rady UE.

Czytaj również: Sadoś: Nowy pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem

PAP/fot.pixabay


Holenderscy rolnicy protestują w Hadze. Przyprowadzili krowę

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 19:30:00

NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 17:30:00

Statki nadal zablokowane w ukraińskich portach. Utknęło 80 jednostek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 17:00:00

BULT SMOGOWICZE