PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szmyhal: PKB Ukrainy spadnie o nie mniej niż 35 proc. w 2022 roku

Szmyhal: PKB Ukrainy spadnie o nie mniej niż 35 proc. w 2022 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-06 16:30:00
PKB Ukrainy

Spadek PKB Ukrainy w 2022 roku będzie nie mniejszy niż 35 proc. – przekazał Denys Szmyhal podczas konferencji w szwajcarskim Lugano.

Interfax-Ukraina podaje, że według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek PKB w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc. Roczny spadek bank centralny prognozuje na poziomie większym niż 30 proc. Bank Światowy oceniał, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 roku nawet o 45 proc.

PKB Ukrainy zanotuje olbrzymi spadek w tym roku

Zaznaczył, że pomimo trwającej wojny z Rosją Ukrainie „udało się przeprowadzić w miarę udaną kampanię siewną, wznowić logistykę przez granice zachodnie”. Ukraińską gospodarkę czeka jednak duży spadek.

„Spadek PKB w tym roku jest oczekiwany na poziomie nie mniejszym niż 35 proc.” – powiedział Szmyhal cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Wcześniej Państwowa Służba Statystyki informowała, że z powodu rosyjskiej inwazji realny PKB Ukrainy spadł w pierwszym kwartale 2022 roku o 15,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Interfax-Ukraina podaje, że według danych Narodowego Banku Ukrainy spadek w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 40 proc. Roczny spadek bank centralny prognozuje na poziomie większym niż 30 proc.

PKB Ukrainy

Bank Światowy szacuje bardziej pesymistyczny scenariusz

Bank Światowy oceniał, że ukraińska gospodarka może się skurczyć w 2022 r. nawet o 45 proc. Przed rosyjską inwazją prognoza tej międzynarodowej instytucji finansowej przewidywała wzrost PKB Ukrainy o 3,2 proc.

Według szacunków ekonomistów swoją działalność z powodu wojny musiało wstrzymać od 30 do 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw. Z powodu blokady portów na południu kraju, w tym w zrujnowanym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu oraz w Odessie, Ukraina nie może eksportować m.in. zboża.

Czytaj też: Odbudowa Ukrainy może kosztować nawet 750 miliardów dolarów

PAP/fot.Twitter/Flickr