PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szef Rady Europejskiej zapowiada kolejne sankcje na Rosję

Szef Rady Europejskiej zapowiada kolejne sankcje na Rosję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 14:45:00
sankcje

Charles Michel w Parlamencie Europejskim stwierdził, że „prędzej czy później będą potrzebne sankcje na ropę, a nawet gaz z Rosji”.

Zgodziliśmy się stworzyć Fundusz Powierniczy Solidarności Ukrainy. W perspektywie krótkoterminowej Fundusz ten pomoże wesprzeć Ukrainę i zapewnić dostęp do płynności i finansowania. W dłuższej perspektywie zapewni to ogromne inwestycje, które pomogą odbudować gospodarkę i infrastrukturę" – zaznaczył Michel.

Wojna na Ukrainie trwa

Zaostrzamy nasze sankcje, aby utrzymać maksymalną presję na Kremlu. Nowy pakiet zawiera zakaz importu węgla. I myślę, że prędzej czy później będą potrzebne środki na ropę, a nawet gaz – powiedział w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel w Parlamencie Europejskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała podczas debaty, że UE musi ponownie zwiększyć presję na Putina i rząd rosyjski. "Dlatego proponujemy jeszcze bardziej zaostrzyć nasze sankcje, które ograniczają polityczne i ekonomiczne opcje Kremla" - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim.

Dodała, że "sankcje wpływają na Rosję znacznie mocniej niż na nas" i nie będą to ostatnie sankcje UE.

sankcje

Dalsze sankcje na Rosję

"Nikt nie może być neutralny w obliczu agresji wobec ludności cywilnej. Nie ogranicza się to do wojny Putina. Zdefiniuje to również to, w jaki sposób w przyszłości będziemy traktować takie naruszenia prawa międzynarodowego na całym świecie. To było nasze przesłanie do Chin podczas naszego szczytu w zeszły piątek" - zaznaczyła Von der Leyen.

„Te sankcje nie będą naszymi ostatnimi sankcjami. (...) musimy przyjrzeć się ropie naftowej i przychodom, jakie Rosja uzyskuje z paliw kopalnych” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

W poniedziałek informowaliśmy, że pomimo zapowiadanego przez szefową KE Ursulę von der Leyen wprowadzenia nowych sankcji, weekendowa propozycja Komisji de facto sankcje łagodzi.

W weekend w Brukseli toczyły się konsultacje państw członkowskich, podczas których Komisja zaprezentowała zarys propozycji nowych sankcji wobec Rosji. Taką propozycję, która miała być bolesna dla Kremla, von der Leyen zapowiedziała 24 lutego. Część krajów, w tym Polska, wyraziła jednak duże rozczarowanie nowym projektem, w tym skalą planowanych uchyleń od sankcji oraz propozycjami restrykcji, które określane są jako „kosmetyczne”. KE nie zaproponowała przykładowo objęcia sankcjami energetyki, w tym ropy, gazu i węgla, jak również transportu.

Czytaj również: Niemiecki kanclerz zapowiada sankcje za zbrodnie w Buczy

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lemke: Kraje G7 porozumiały się w sprawie odejścia od węgla


BULT SMOGOWICZE