PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szef NATO: Rosja celowo wywołała kryzys żywnościowy i energetyczny

Szef NATO: Rosja celowo wywołała kryzys żywnościowy i energetyczny

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 15:26:00
kryzys żywnościowy

Rosja celowo wywołała światowy kryzys żywnościowy i energetyczny – oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg 

Teza została zaprezentowana na konferencji prasowej w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony Sojuszu. "Wojna Rosji przeciwko Ukrainie stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego od dekad. Rosja prowadzi brutalną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, powodując śmierć i zniszczenie na wielką skalę oraz daleko idące konsekwencje o zasięgu globalnym. Pokazuje to wyraźnie kryzys żywnościowy i energetyczny celowo zorganizowany przez Rosję" – powiedział Stoltenberg.

"W tym niebezpiecznym świecie musimy wzmocnić NATO i nadal wspierać naszych partnerów - tym właśnie zajmiemy się na spotkaniu ministrów obrony. (...) Sojusznicy (z NATO) są zdecydowani, by dalej dostarczać sprzęt wojskowy, którego Ukraina potrzebuje, by wygrać, w tym ciężkie uzbrojenie i systemy dalekiego zasięgu" – dodał.

Największy kryzys żywnościowy dopiero przed nami

Szef misji ekspertów FAO Pierre Vauthier wyraził opinię, że najgorszy kryzys żywnościowy z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić.

Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż. ,,Pociągi nie są wystarczającym rozwiązaniem. Myślimy o karawanie tysięcy ciężarówek, które przewiozą zboże przez granicę rumuńską, by tam załadować je na barki, płynące do delty Dunaju" – wyjaśnił.

Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę, został zapytany o możliwy kryzys żywnościowy. Szef misji FAO powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w środę, odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana". Wyjaśnił zarazem:

,,Nie mówię tylko o portach, ale o siewach i zbiorach niemożliwych z powodu walk; o braku rosyjskich nawozów, które trzeba zastąpić, o braku dostępu do kredytów rolnych, o maszynach zajętych przez sztab generalny wojska, bo potrzebne są części zamienne, o warsztatach, gdzie kiedyś reperowało się traktory, a dziś czołgi”.

Czytaj także: Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić

PAP/fot. pixabay


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE