PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić

Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 14:30:00
kryzys żywnościowy

Szef misji ekspertów FAO Pierre Vauthier wyraził opinię, że najgorszy kryzys żywnościowy z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić.

Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż. ,,Pociągi nie są wystarczającym rozwiązaniem. Myślimy o karawanie tysięcy ciężarówek, które przewiozą zboże przez granicę rumuńską, by tam załadować je na barki, płynące do delty Dunaju" – wyjaśnił.

Kryzys żywnościowy dopiero przed nami

Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę, został zapytany o możliwy kryzys żywnościowy. Szef misji FAO powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w środę, odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana". Wyjaśnił zarazem:

,,Nie mówię tylko o portach, ale o siewach i zbiorach niemożliwych z powodu walk; o braku rosyjskich nawozów, które trzeba zastąpić, o braku dostępu do kredytów rolnych, o maszynach zajętych przez sztab generalny wojska, bo potrzebne są części zamienne, o warsztatach, gdzie kiedyś reperowało się traktory, a dziś czołgi”.

Pierre Vauthier stwierdził też:

,,Zboże nie jest wieczne, psuje się, traci wartość odżywczą i ekonomiczną. Od miesięcy jest zablokowane w silosach".

Jak podkreślił, FAO rozważa wszystkie możliwe rozwiązania: "wznowienie pracy starych młynów i zamianę zboża w mąkę, by przynajmniej dłużej przetrwało".

Ale najważniejsze – zaznaczył – jest to, by zaczęła się jego wysyłka.

,,Pociągi nie są wystarczającym rozwiązaniem. Myślimy o karawanie tysięcy ciężarówek, które przewiozą zboże przez granicę rumuńską, by tam załadować je na barki, płynące do delty Dunaju" – wyjaśnił rozmówca rzymskiej gazety.

 kryzys żywnościowy

Czytaj też: Ukraina praktycznie bez dostępu do morza. Blokady portów przynoszą duże straty

PAP/fot.pixabay

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Le Figaro: Przez Merkel Niemcy uzależniły się od Kremla


Autor: Polska Agencja Prasowa

Blinken: Rosyjska agresja przyniesie głód dla 40-50 mln ludzi


BULT SMOGOWICZE