PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Szarańcza zniszczyła w Rumunii setki hektarów upraw

Szarańcza zniszczyła w Rumunii setki hektarów upraw

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-08 18:00:00
Szarańcza

Szarańcza zalała wschodnią Rumunię i zniszczyła setki hektarów upraw rolnych, głównie kukurydzy – poinformowali hodowcy i organizacje rolnicze.

Hodowcy i organizacje rolnicze spodziewają się nasilenia się tego niszczycielskiego zjawiska w nadchodzących tygodniach. Z szacunków krajowych organizacji rolniczych wynika, że do piątkowego popołudnia tylko w pobliżu miasta Tulcza plaga zniszczyła ponad 300 tys. ha upraw kukurydzy.

Szarańcza niszczy plony 

Według rolników cytowanych przez bukareszteńską telewizję Digi24 największe straty plaga wyrządziła w rejonie delty Dunaju, w pobliżu granicy z Ukrainą.

Z szacunków krajowych organizacji rolniczych wynika, że do piątkowego popołudnia tylko w pobliżu miasta Tulcza owady zniszczyły ponad 300 tys. ha upraw kukurydzy.

Plantatorzy spodziewają się, że w najbliższych tygodniach plaga nasili się, gdyż owady złożyły już jaja.

“Uprawy słonecznika jeszcze nie ucierpiały, ale należy się spodziewać, że szarańcza po zjedzeniu kukurydzy zaatakuje te plantacje, a także pojawi się na polach, na których hodowane są inne rośliny” – powiedział cytowany przez Digi24 rolnik.

Warto przypomnieć, że szarańcza nawiedziła również Hiszpanię. W czerwcu plaga szarańczy przybyła z położonego przy granicy z Portugalią hiszpańskiego regionu Estremadury, na południowym zachodzie kraju.

Szarańcza

Czytaj też: Transporty zboża z Ukrainy wywołały chaos komunikacyjny w Rumunii

PAP/fot. pixabay