PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Świnie zagłodzone przez niemieckiego rolnika! Wyrokiem grzywna

Świnie zagłodzone przez niemieckiego rolnika! Wyrokiem grzywna

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 17:30:00
Świnie

Świnie padły z głodu przez nieodpowiedzialność niemieckiego rolnika. Sąd nałożył na niego jedynie grzywnę w wysokości 9100 euro.

65–latek nie karmił zwierząt trzymanych w wynajętej stodole przez około dwa miesiące zeszłej jesieni. Zgłosił się do okręgu pod koniec listopada ubiegłego roku. Zwierzęta zjadały się nawzajem i kanibalizowały. 29 czerwca rolnik został skazany przez sąd rejonowy w Bad Iburg na grzywnę w wysokości 9100 euro za naruszenie ustawy o dobrostanie zwierząt.

Okrucieństwo wobec zwierząt

Rolnik z Hilter, który nie karmił już 300 świń, otrzymał grzywnę od sądu okręgowego w Bad Iburg.

Podczas rozprawy rolnik stwierdził, że nie ma wyjaśnienia, dlaczego nie zajął się zwierzętami. Nie pamiętał tego i był przytłoczony pracą. Biegły psychiatra zeznał, że 65–latek cierpiał na depresję. Poczuł się przeciążony i najpierw odłożył opiekę nad zwierzętami, a potem całkowicie ją stłumił.

Sędzia nie zauważył jednak zmniejszenia odpowiedzialności karnej. Oskarżony jest wyszkolonym rolnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i powinien był zauważyć stan świń. Również dlatego, że w tym samym czasie opiekował się licznymi cielętami w innej oborze na farmie. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Świnie mogły przeżyć.

Nie tylko świnie padają ofiarą głodu

Nie tylko świnie padły ofiarom nieodpowiedzialności ze strony rolnika. W jednym z gospodarstw w Górnym Palatynacie (Bawaria) bydło przez kilka miesięcy było hodowane w złych warunkach. Sprawcą miał być sam właściciel gospodarstwa. Według starostwa Amberg-Sulzbach, rolnik dopuścił do śmierci kilkanaście sztuk bydła. Jak się okazało, 1 maja br. w oborze gospodarstwa rolnego w okręgu Amberg-Sulzbach policja i weterynarz odkryli 20 martwych sztuk bydła. Policja przygotowuje skargę karną przeciwko 62-letniemu rolnikowi. Istnieje podejrzenie, że naruszył ustawę o dobrostanie zwierząt. Gabinet weterynaryjny dąży do wprowadzenia zakazu trzymania i opieki nad zwierzętami.

Jak poinformowało tamtejsze starostwo, oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami jest poddawany dobrowolnemu leczeniu specjalistycznemu. W sobotni wieczór 30 kwietnia 2022 r. siostra 62-letniego rolnika znalazła w stodole martwe zwierzęta. Już następnego dnia pojawiła się wraz z bratem na posterunku policji w Sulzbach-Rosenberg, gdzie w zeznaniach stwierdzili, że ich krewny mocno zaniedbał swoje bydło ze względów zdrowotnych. 

Warunki stwierdzone przez Urząd Weterynaryjny w niedzielę 1 maja 2022 r. wskazywały, że zwierzęta nie były przez kilka miesięcy odpowiednio zaopatrzone w wodę i pożywienie, w wyniku czego wiele z nich padło. Dokładne okoliczności zgonu są obecnie badane przez Bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL).

Czytaj również: Pogłowie świń na Ukrainie kurczy się w czasie wojny. „Straciliśmy 10% pogłowia”

Agraheute/fot.pixabay