O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Susza zagraża połowie Unii Europejskiej. Eksperci alarmują

Susza

Susza może tego lata dotknąć nawet połowę całkowitej powierzchni lądowej UE. Jeśli tak się stanie, może to wpłynąć na produkcję żywności.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie wniosek Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) Komisji Europejskiej stwierdzono, że 46 procent terytorium UE jest zagrożone suszą. Dzieje się tak już w 11 procent obszarów. Kraje dotknięte katastrofą wymagają nadzwyczajnych środków zarządzania wodą i energią – twierdzą naukowcy.

Najbardziej zagrożone południe Europy

W wielu miejscach uprawy wykazują już wyraźne oznaki niedoboru wody. Susza jest częściowo spowodowana brakiem opadów, a częściowo faktem, że kilka krajów europejskich zostało dotkniętych falami upałów na początku sezonu w maju i czerwcu.

Włochy są najbardziej dotkniętym suszą krajem UE. Poziom wody w głównych rzekach Włoch znacznie się skurczył. Inne kraje, w których ryzyko jest wysokie, to Francja, Niemcy Zachodnie, Rumunia i kilka regionów wokół Morza Śródziemnego, w tym Hiszpania, Portugalia i południowe części Grecji.

W Hiszpanii rezerwy w zbiornikach wodnych są o około jedną trzecią niższe od średniej z ostatnich dziesięciu lat. Hiszpańscy meteorolodzy spodziewają się, że we wtorek temperatura wzrośnie do 45 stopni, a potem spadnie.

W Portugalii rzeki i inne strumienie wykorzystywane do produkcji energii wodnej skurczyły się do około połowy średniej.

Susza

W Holandii susza, a na Zachodzie pożary lasów

Holenderski Monitor Susz uwzględnia rosnący deficyt opadów o ponad 200 milimetrów przez następne dwa tygodnie. To większy deficyt niż średnio 5 procent najbardziej suchych lat w Holandii. Ale i tak mniej niż w dwóch skrajnie suchych latach 1976 i 2018. W obu latach deficyt opadów wyniósł już ponad 250 milimetrów około połowy lipca.

Upały i susza spowodowały, że Europa Zachodnia zmaga się obecnie również z licznymi dużymi pożarami lasów. Łączna powierzchnia spalonych głównie lasów w ciągu ostatnich dziesięciu dni we Francji, Hiszpanii i Portugalii to ponad 40 000 hektarów.

Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), jeden z modułów Służby Zarządzania Kryzysowego Copernicus, zapewnia codzienne prognozy zagrożenia pożarowego w oparciu o wskaźnik pogody pożarowej (FWI). Prognoza Effis FSI na wtorek 19 lipca 2022 r. pokazuje „bardzo ekstremalne zagrożenie” – najwyższy poziom zagrożenia pożarowego w skali ECMWF/FWI – dla Hiszpanii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Czytaj również:Susza w Mołdawii. W miastach i na prowincjach brakuje wody

Nieuweoogst /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023