PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Susza w Rumunii: Rząd nakazał ograniczać zużycie wody pitnej

Susza w Rumunii: Rząd nakazał ograniczać zużycie wody pitnej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-21 14:45:00
Susza

Nasilająca się w ostatnim okresie susza na terenie Rumunii zmusiła lokalny rząd do powołania sztabu kryzysowego walczącego ze zjawiskiem.

Informację tę podał w czwartek minister rolnictwa, zasobów wodnych i leśnictwa tego kraju Tanczos Barna cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi24. Rumuński minister wyjaśnił, że rząd zobowiązał już władze samorządowe ogarniętych suszą regionów do kontrolowania zużycia wody pitnej oraz egzekwowania od obywateli zakazu używania jej do innych celów niż konsumpcja

Susza ogrania kolejne regiony w Rumunii

Przedstawiciel gabinetu kierowanego przez Nicolae Ciucę wyjaśnił, że nowy organ został powołany m.in. do zaopatrywania w wodę pitną regionów najbardziej doświadczonych przez nasilające się w Rumunii jej niedobory.

Minister Barna wyjaśnił, że rząd zobowiązał już władze samorządowe ogarniętych suszą regionów do kontrolowania zużycia wody pitnej oraz egzekwowania od obywateli zakazu używania jej do innych celów niż konsumpcja, np. podlewania ogródków.

Warto przypomnieć, że ekstremalne zjawisko zagraża rumuńskim zbiorom zbóż.

Susza

Dodał, że podczas środowego posiedzenia rządu ustalono, że sztab kryzysowy będzie prowadził całodobowy monitoring regionów, które ogarnęła susza oraz koordynował proces dostaw wody pitnej.

We wtorek władze rumuńskie podały, że w kraju jest już 345 miejscowości, do których w związku z suszą woda pitna dostarczana jest beczkowozami.

Czytaj też: Susza zagraża połowie Unii Europejskiej. Eksperci alarmują

PAP/fot.Pixabay