PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Statki ze zbożem ukraińskim czekają na wpłynięcie do Dunaju

Statki ze zbożem ukraińskim czekają na wpłynięcie do Dunaju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-15 10:30:00
statki ze zbożem

Statki ze zbożem ukraińskim czekają na wpłynięcie do Dunaju. Dunaj po rosyjskiej inwazji stał się jedną z alternatyw dla masowego transportu.

Rumuńskie media podają w czwartek, że na wpłynięcie z Morza Czarnego do Dunaju przez rumuńskie ujście Sulina czeka kilkaset statków z ukraińskim zbożem, a żegluga tą rzeką staje się coraz trudniejsza z powodu długich kolejek. Według bukareszteńskiej telewizji Digi24 korki przy wejściu do rzeki mogą zmniejszyć się wraz z rozpoczęciem żeglugi zagranicznych statków. Media informowały dwa dni temy, że osiem zagranicznych statków handlowych przybyło przez Dunaj do Ukrainy, aby odebrać zboże z tego kraju. Jest to pierwsza od wybuchu wojny wyprawa zagranicznych statków do ukraińskich portów, a umożliwiło ją niedawne odbicie przez siły Ukrainy strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

Statki ze zbożem u brzegów Dunaju

Dunaj po rosyjskiej inwazji na Ukrainę stał się jedną z alternatyw dla masowego transportu zboża z tego kraju. Powołująca się na źródła w rządach Rumunii i Ukrainy bukareszteńska agencja Agerpres odnotowała, że statki ze zbożem ukraińskim czekają na wpłynięcie do Dunaju. Ponadto bardzo długie, sięgające już kilkuset statków kolejki przy ujściu Sulina wynikają z faktu, że codziennie mogą nim przepłynąć z Morza Czarnego na Dunaj zaledwie cztery jednostki.

statki ze zbożem Dunaj

Żegluga zagranicznych statków zmniejszy korki

Według bukareszteńskiej telewizji Digi24 korki przy wejściu do rzeki mogą zmniejszyć się wraz z rozpoczęciem żeglugi zagranicznych statków ujściem Bystre na kanale łączącym rzekę z Morzem Czarnym. Stacja zauważyła, że w ostatnich dniach ujście Bystre stało się miejscem kierowania na Dunaj zagranicznych statków z ukraińskim zbożem. Aktualnie statki ze zbożem czekają na wpłynięcie. Stacja przypomina, że połączenie to stało się możliwe po odbiciu z rąk rosyjskich pod koniec czerwca czarnomorskiej Wyspy Węży.

Telewizja Digi24 przypomniała, że tylko w tym tygodniu ujściem Bystre przepłynęło 16 statków ze zbożem, a kolejnych 16 uda się w rejs w najbliższych dniach.

Stacja wskazała zarazem, że problemem w żegludze z ukraińskimi towarami przez Dunaj może się stać nasilająca się susza oraz szybki spadek poziomu wody w tej rzece.

Czytaj też: Turecki statek ze zbożem wypłynie w tym tygodniu z Odessy

PAP/fot.pixabay.com