PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Statki nadal zablokowane w ukraińskich portach. Utknęło 80 jednostek

Statki nadal zablokowane w ukraińskich portach. Utknęło 80 jednostek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 17:00:00
Statki

Zagraniczne statki utknęły w portach na Ukrainie. Wraz z załogami przebywa tam łącznie około 80 załadowanych towarami jednostek z różnych krajów.

O aktualnym stanie poinformował podczas spotkania w Media Center Ukraine zastępca szefa Administracji Portów Morskich ds. Współpracy z Urzędami, Dmytro Barinov. ,, W ukraińskich portach utknęło około 80 zagranicznych załóg”– mówił. Nie wiadomo, co się stało ze statkiem, któremu rzekomo udało się opuścić Mariupol.

Załogi statków czuwają nad swoimi towarami

„W naszych portach znajduje się około 80 zablokowanych obcych statków wraz z załogami. Część ewakuowano na początku, część zastąpili marynarze ukraińscy. W końcu statki nie mogą pozostać bez nadzoru. Towary pozostają na załadowanych jednostkach, ale w tych okolicznościach nie mogą opuścić portów – powiedział Barinov.

Barinow dodał, że informacje o jednym ze statków, którym rzekomo udało się opuścić port w Mariupolu, nie zostały potwierdzone. Obecnie nie ma z nim połączenia.

Przypominamy, że 22 czerwca świat obiegła informacja, iż turecki statek opuścił ukraiński port.  ,,Kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie port w Mariupolu opuścił masowiec Azov Concord” – poinformowało w środę tureckie ministerstwo obrony. Dodano, że była to pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie

Statki

Statki są, a portów coraz mniej – sytuacja na Ukrainie

„W sumie na Ukrainie jest 18 portów, 5 z nich zostało czasowo zajętych w 2014 roku. Natomiast kolejne 4 przepadły po rozpoczęciu inwazji na Rosję na pełną skalę. Statki nie odpłyną także z  6 ukraińskich portów, które są zablokowane przed morzem. Oznacza to, że w kierunku Dunaju znajdują się 3 porty – Reni, Izmail i Ust-Dunaisk. W marcu łącznie przeładowano 400 tys. ton ładunków, głównie produktów rolno– przemysłowych, a w maju ok. 1,3 mln ton. W czerwcu planujemy zwiększyć ich obroty ładunkowe do 1,5 mln ton” –  powiedział Dmytro Barinov.

Barinow zauważył, że obecnie Reni, Izmail i Ust-Dunaisk faktycznie pracują na granicy, a zwiększenie obrotów towarowych portów jest możliwe tylko dzięki średnio– i długoterminowym rozwiązaniom, w szczególności budowie nowych obiektów przeładunkowych.

Czytaj również:Morawiecki: KE będzie pracowała nad wsparciem transportu ukraińskiego zboża

Agronews/fot.pixabay