PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Starbucks podjął decyzję. Światowy gigant wycofuje się z Rosji

Starbucks podjął decyzję. Światowy gigant wycofuje się z Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-24 11:15:00
Starbucks

 Największa na świecie sieć kawiarni Starbucks, poinformowała, że po 15 latach działalności opuszcza Rosję z powodu jej inwazji na niepodległą Ukrainę. 

Największa na świecie sieć kawiarni, z główną siedzibą w Seattle, powiadomiła o swojej decyzji w poniedziałek jako reakcję na inwazję Kremla na Ukrainę. Wszystkie rosyjskie placówki są licencjonowane. Amerykańska sieć kawiarni ma tam 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów.

Przedsiębiorstwo zajmie się swoimi pracownikami na terenie Rosji

Kierownictwo firmy przyrzekło, że przez sześć miesięcy będzie płacić pensje prawie 2 tys. zatrudnionych tam rosyjskim pracownikom. Obiecało im także pomóc w staraniach w znalezieniu nowej pracy.

Jak podkreśla CNBC, Starbucks zawiesił działalność biznesową w Rosji od 8 marca. Wstrzymał m.in. wysyłkę wszystkich swoich produktów i tymczasowo zamknął kawiarnie. Były prezes firmy Kevin Johnson zobowiązał się do przekazania tantiem z rosyjskiego biznesu na cele humanitarne. Również jeden z największych francuskich banków postanowił wycofać się z rosyjskiego rynku.

starbucks

Starbucks zwlekał z decyzją ponad 3 miesiące

„Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy naciskają na zachodnie firmy, jak Starbucks, by zerwały kontakty z Rosją i w ten sposób wyraziły sprzeciw wobec wojny Kremla z Ukrainą, ale likwidacja umów licencyjnych wymaga czasu” – wyjaśnia CNBC.

Starbucks dołączył do firm McDonald's, Exxon Mobil i British American Tobacco, które już całkowicie wycofały się z Rosji. McDonald's, działał tam od ponad 30 lat. Poinformował, że zawieszenie działalności w Rosji i na Ukrainie w pierwszym kwartale kosztowało go łącznie 127 milionów dolarów.

Czytaj także: McDonald's sprzedał wszystkie swoje restauracje na terenie Rosji

źródła:PAP/fot.twitterStarbucksCoffee


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE