PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Skradzione zboże z obwodu Ługańskiego to trzyletni zapas

Skradzione zboże z obwodu Ługańskiego to trzyletni zapas

Autor: Świat Rolnika 2022-05-06 09:45:00
zboże

Rosyjskie wojsko wyprowadziło z obwodu Ługańskiego lub po prostu zniszczyło gigantyczne zapasy. Zboże wywiezione z tego regionu starczyłoby na trzy lata.

W szczególności ta ilość była potrzebna do siewu, ponieważ z powodu kradzieży ziarna nigdy się nie rozpoczęło. Poinformował o tym szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Haidai, donosi agronews.ua. Podkreślono, że obwód Ługański jest jedynym regionem Ukrainy, w którym kampania siewna jeszcze się nie rozpoczęła.

Rosjanie kradną sprzęt i plony

„Roczne zapotrzebowanie na zboże obwodu Ługańskiego w jego granicach do 24 lutego 2022 r. wyniosło 60 tysięcy ton. Razem z terytoriami zajętymi w 2014 roku – 240 tys. ton. Jednak ponad 90% ziemi na potrzeby rolników było skoncentrowane w północnej części regionu, która została zajęta przez wroga w 2022 roku i gdzie nadal trwają walki” – podsumował Gajdai.

Według ministra polityki rolnej i żywności okupanci wywieźli z obwodu Ługańskiego około 100 tys. ton zboża, a kolejne 30 tys. zniszczyli uderzając w skład w Rubeznoje.

„To więcej niż dwuletnia potrzeba regionu Ługańska. Nie ma teraz chleba i nie oczekuje się go w przyszłości. Rosjanie zostawiają Ukraińców na okupowanych terytoriach na skraju śmierci głodowej”– powiedział szef Ługańskiej OVA.

Zboże

Gdzie Rosjanie wywożą zboże?

Poinformowano, gdzie okupanci eksportują skradzione zboże na Ukrainę. Statek „Sailor Pozynych” załadował w okupowanym Sewastopolu 27 tys. ton zboża i płynie z nim do egipskiego portu Aleksandrii. Matros Pozynych jest członkiem objętej sankcjami United Shipbuilding Corporation. Według portalu Peacemaker 23 kwietnia statek przekroczył Bosfor i skierował się w stronę Cieśniny Kerczeńskiej. W dniach 24-27 kwietnia statek przebywał w Cieśninie Kerczeńskiej na kotwicowisku kaukaskiego portu bez operacji ładunkowych.

Następnie "Sailor Pozynych" rzucił kotwicę i po wyjściu z Cieśniny Kerczeńskiej wyłączył AIS. 28 kwietnia został zauważony w okupowanym Sewastopolu. Statek minął Zatokę Sewastopolską i zacumował w pobliżu terminalu zbożowego firmy przeładunkowej „Avlita” (w rosyjskich rejestrach jest wymieniony jako „Aval”).

30 kwietnia 2022 „Sailor Pozynych” opuścił okupowany Sewastopol z 27 tys. ton pszenicy. Sprawca włączył transponder statku dopiero następnego dnia, 1 maja. AIS określa port docelowy Aleksandrii (Egipt).

Czytaj również: Ukraińscy rolnicy otrzymali nasiona. Austria przekazała aż 80 ton

Agronews/fot.pixabay


Autor: Jacek Podgórski

Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 


Autor: Tomasz Racki

Białoruska gospodarka płaci za wspieranie Rosji. Rekordowa recesja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zawieszenie ceł na ukraiński eksport. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego


BULT SMOGOWICZE