PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Skradzione ukraińskie zboże przygotowywane do wywiezienia z Mariupola

Skradzione ukraińskie zboże przygotowywane do wywiezienia z Mariupola

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-25 14:40:00
ukraińskie zboże

Do portu w okupowanym Mariupolu przywrócono dostawy prądu. Ukraińskie zboże może zostać wywiezione przez Rosjan – stwierdził doradca Petro Andriuszczenko.

"Przywrócono dostawy energii do portu. Trwają przygotowania do załadunku zboża" - relacjonuje Andriuszczenko w komunikatorze Telegram. Jak dodaje, w niedzielę w Mariupolu widziano ciężarówki ze zbożem zmierzające w stronę portu. Pojazdy wjechały do miasta od strony Doniecka.

Co dalej ze zbożem?

"Państwowe morskie szabrownictwo Rosji wznowiono po niewielkiej przerwie" - kwituje doradca mera i publikuje nagranie, na którym widać jadące miastem ciężarówki z przyczepami zakrytymi plandekami. Agencja Ukrinform pisze, że port w Mariupolu jest wykorzystywany przez okupacyjne siły przede wszystkim do wywozu wyrobów metalowych, zboża i węgla oraz do wwozu paliwa i sprzętu wojskowego.

Warto przypomnieć, że w ostatnią sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk poinformował o tym, że Rosja zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy. Ukraińskie zboże nie zostało zniszczone.

"Wróg zaatakował Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr" – napisał Bratczuk w komunikatorze Telegram. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej - dodał rzecznik, powołując się na Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskich Sił Zbrojnych.

Ukraińskie zboże celem ataku

Na atak zareagowało ukraińskie MSZ. "Rosja potrzebowała mniej niż 24 godziny, by poprzez atak rakietowy na terytorium portu Odessy poddać w wątpliwość uzgodnienia i obietnice dane przez siebie ONZ i Turcji w podpisanym wczoraj w Stambule dokumencie" - podkreślił Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy na Facebooku.

Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, którzy – jak dodał – dołożyli wielkich starań na rzecz tego porozumienia, które ma uratować ukraińskie zboże.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Twitterze, że Rosja "systematycznie tworzy kryzys żywnościowy, robiąc wszystko, by ludzie cierpieli". "Terror głodem trwa" – dodał i zaznaczył, że najlepsze gwarancje bezpieczeństwa żywnościowego to efektywne sankcje na Rosję i więcej broni dla Ukrainy.

Rosja i Ukraina podpisali z Turcją i ONZ w piątek w Stambule dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego). Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

Czytaj również: Rosjanie celowo zniszczyli ponad 130 hektarów pól zbożowych

PAP/fot.pixabay