PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / "Skokowy" głód w Ameryce Łacińskiej. FAO ostrzega

"Skokowy" głód w Ameryce Łacińskiej. FAO ostrzega

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-28 21:33:00
głód

Według FAO skutki rosyjskiej inwazji będą odczuwalne nawet w dalekiej Ameryce Łacińskiej. Zmniejszenie dostaw zbóż może spowodować głód w tym rejonie świata.

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zabrali głos przed rozpoczynającą się w poniedziałek w stolicy Ekwadoru pięciodniową konferencją regionalną tejże organizacji

Poszerzenie „strefy głodu” w Ameryce Łacińskiej

Ich zdaniem wojna na Ukrainie, zwanej spichlerzem świata, doprowadzi automatycznie do gwałtownego wzrostu cen zbóż. Taki będzie skutek „fali uderzeniowej”, jaką wywoła na świecie rosyjska agresja. Innymi słowy, głód juz jest widoczny na horyzoncie – ostrzega FAO.

„W konsekwencji Ameryce Łacińskiej i Karaibom grozi kryzys humanitarny” – oświadczył w przededniu rozpoczęcia konferencji Julio Berdegue, delegat FAO reprezentujący w ONZ te regiony. Przewiduje on, że w następstwie wojny wywołanej przez Rosję ceny zbóż po 8-procentowym skoku w roku ubiegłym wzrosną w tym roku jeszcze o 21 proc., co poszerzy „strefę głodu” w regionie o 13 milionów ludzi.

głód

Na głód mogą zacząć cierpieć miliony ludzi

Według danych Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia z końca 2021 roku głód lub ciężkie niedożywienie jest obecnie udziałem prawie 60 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej w porównaniu z 13,8 milionami w roku 2000.

W sytuacji określanej przez ekspertów jako „umiarkowana niepewność wyżywienia”, co oznacza, że członkowie danej rodziny nie mają pewności, czy będzie ich stać na następny posiłek, znajduje się obecnie w regionie 267 milionów jego mieszkańców. To 41 proc. ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Według danych z 2020 roku liczba mieszkańców regionu trwale cierpiących głód wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014, do 92,8 miliona.

Czytaj także: Grozi nam globalny głód? Minister Spraw Zagranicznych Francji ostrzega

źródła: PAP/ fot. pixabay, pexels 


 


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE