PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Senator USA apeluje o korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności

Senator USA apeluje o korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-02 15:00:00
korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności

Amerykański senator Jim McGovern, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaapelował o korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności.

Sojusznicy powinni pomóc Ukrainie w utworzeniu korytarza, który umożliwi jej eksport żywności do innych krajów – powiedział amerykański senator Jim McGovern, członek parlamentarnej delegacji USA, która w niedzielę spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Potrzebny jest korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności

Brutalna wojna Władimira Putina nie jest już wojną jedynie przeciwko mieszkańcom Ukrainy, ale również przeciwko najbardziej bezbronnym ludziom na świecie – powiedział McGovern, cytowany przez agencję Ukrinform.

„Jego celowe ataki na zasoby żywności skutkują wielkim cierpieniem na Ukrainie i na całym świecie. Ceny jedzenia wzrosły, wzrosły ceny energii. To oznacza, że rośnie także głód” – podkreślił demokratyczny senator.

Senator po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zaapelował o korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności.

,,Musimy znaleźć sposób na pomoc Ukraińcom w utworzeniu korytarza humanitarnego, który pozwoli im na przesyłanie żywności drogą morską, żeby pomóc najbiedniejszym ludziom na świecie, by nie cierpieli głodu” – powiedział McGovern podczas niedzielnej konferencji prasowej w Rzeszowie, dokąd delegacja amerykańskiego Kongresu udała się po niezapowiedzianej wizycie w Kijowie.

Zaznaczył, że Ukraina jest "spiżarnią świata", dostarczającą krajom na całym globie pszenicę, kukurydzę, olej słonecznikowy i inne produkty żywnościowe. Szczególnie uzależnione od ukraińskiej żywności są Afryka i Bliski Wschód. To z Ukrainy pochodzi także żywność dystrybuowana przez organizacje pomocowe takie jak Światowy Program Żywnościowy.

Według danych ONZ tylko od lutego do marca światowe ceny żywności wzrosły o 12,6 proc. i są najwyższe od ponad 20 lat. Organizacja Human Rights Watch podkreśliła pod koniec kwietnia, że sytuacja jest szczególnie trudna w niektórych krajach afrykańskich. Kamerun, Tanzania, Uganda oraz Sudan ponad 40 proc. pszenicy sprowadzają z Ukrainy i Rosji.

Korytarz eksportowy dla ukraińskiej żywności

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Wszystko drożeje. Jak można mówić, że jest w porządku?

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Unijna dyrektywa Omnibus ukróci nieuczciwe promocje


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


BULT SMOGOWICZE