PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / ONZ: Światowa populacja odczuje klęskę głodu spowodowaną wojną 

ONZ: Światowa populacja odczuje klęskę głodu spowodowaną wojną 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-24 16:00:00
ONZ

Jak ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje negatywne konsekwencje wojny w Ukrainie. 

Sekretarz generalny w artykule opublikowanym w dzienniku "USA Today" dodał, że świat odczuje szczególnie klęskę głodu. Guterres zwrócił uwagę na konsekwencje rosyjskiej agresji dla rolnictwa na Ukrainie i światowych łańcuchów dostaw – zakłócenie harmonogramu prac polowych, zamknięcie portów morskich, ograniczenie eksportu zbóż i w rezultacie wzrost ich cen w skali globalnej. 

Sekretarz generalny ONZ twierdzi, że wojna może zubożyć ludność 

W ocenie Guterresa, wojna może skutkować zubożeniem ludności "na skalę nie widzianą od dekad".

"Ukraina i Rosja dostarczają około 30 proc. światowej produkcji pszenicy i jęczmienia, jedną piątą kukurydzy i ponad połowę oleju słonecznikowego. Produkty z tych krajów są spożywane przez najbiedniejszych i najbardziej narażonych (na głód) ludzi na świecie. Z Ukrainy i Rosji pochodzi ponad jedna trzecia pszenicy importowanej przez 45 najsłabiej rozwiniętych państw, głównie afrykańskich. Rosja jest natomiast największym na świecie eksporterem gazu ziemnego i drugim co do wielkości sprzedawcą ropy naftowej" – przekazał sekretarz generalny ONZ.

Guterres zwrócił uwagę na konsekwencje rosyjskiej agresji dla rolnictwa na Ukrainie i światowych łańcuchów dostaw – zakłócenie harmonogramu prac polowych, zamknięcie portów morskich, ograniczenie eksportu zbóż i w rezultacie wzrost ich cen w skali globalnej. "Od początku 2022 roku ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły o 30 proc. Ceny ropy naftowej Brent wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 60 proc., a gazu ziemnego i nawozów ponaddwukrotnie" – ocenił polityk.

ONZ

Globalna Grupa Reagowania Kryzysowego ONZ musi podjąć kroki 

Według sekretarza generalnego odpowiedzią na te narastające wyzwania mogłoby być skoordynowanie wysiłków w ramach Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ds. Żywności, Energii i Finansów, powołanej do życia w marcu przez ONZ.

"Wzywamy wszystkie kraje, aby utrzymywały otwarte rynki, powstrzymywały się przed nadmiernym gromadzeniem zapasów i zrezygnowały z niepotrzebnych ograniczeń eksportowych. Udostępnijmy rezerwy krajom najbardziej narażonym na głód, umórzmy ich zadłużenie. To nie czas na protekcjonizm. Jeśli będziemy działać razem, wystarczy żywności dla każdego i przetrwamy ten kryzys" – zaapelował sekretarz generalny.

Guterres sprawował m.in. funkcje premiera Portugalii (1995-2002) i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (2005-15). Stanowisko sekretarza generalnego ONZ objął w 2017 roku. 

Czytaj też: Rosja straciła na wojnie sprzęt o wartości 11 mld USD

PAP/fot. flickr.com/fot. tt Colin Clanger


Autor: Jacek Podgórski

Małpia Ospa zbliża się do Polski. Przypadki w Belgii i Francji 


Autor: Tomasz Racki

Białoruska gospodarka płaci za wspieranie Rosji. Rekordowa recesja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Zawieszenie ceł na ukraiński eksport. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego


BULT SMOGOWICZE