PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Sadoś: Nowy pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem

Sadoś: Nowy pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-03 01:00:00
Pakiet sankcji

Szósty pakiet sankcji jest wielkim osiągnięciem z uwagi na objęcie nimi ropy naftowej z Rosji – powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dodał, że ropa naftowa stanowi dla tego państwa główne źródło dochodów do budżetu. Aby nowe sankcje weszły w życie, decyzja polityczna musi być przekształcona w prawną. W środę prace w tej sprawie prowadzili ambasadorowie państw unijnych. Formalna procedura przyjęcia sankcji ma się zakończyć w ciągu najbliższych godzin.

Nowy pakiet sankcji wejdzie w życie w ciągu kilku godzin

„Procedura trwała dłużej, niż początkowo zakładaliśmy. Pod koniec jedno z państw członkowskich nie dotrzymało politycznej umowy zawartej na szczycie UE, w wyniku czego z list sankcyjnych wykreślona została jedna osoba, patriarcha (moskiewski i całej Rusi) Cyryl. Spotkało się to z powszechnym potępieniem przez państwa członkowskie. Nie zmienia to faktu, że szósty pakiet jest wielkim osiągnięciem z uwagi na objęcie sankcjami ropy, stanowiącej główne źródło dochodów do rosyjskiego budżetu” – wskazał Sadoś.

Ambasadorowie państw członkowskich UE przyjęli w Brukseli szósty pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę, który zakłada embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. Jak przekazało PAP źródło unijne, wykreślono z niego patriarchę Cyryla, czego domagały się Węgry.

Formalna procedura przyjęcia sankcji ma się zakończyć w ciągu najbliższych godzin.

Pakiet sankcji

Węgry blokowały wprowadzenie nowych sankcji

Choć na niedawnym szczycie UE w Brukseli przywódcy 27 państw członkowskich zawarli polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na dostawy rosyjskiej ropy z wyłączeniem surowca dostarczanego rurociągami, to w środę podczas prawnych uzgodnień restrykcji Węgry ponownie je zablokowały, przedstawiając kolejne oczekiwania.

Aby nowy pakiet sankcji wszedł w życie, decyzja polityczna musi być przekształcona w prawną. W środę prace w tej sprawie prowadzili ambasadorowie państw unijnych.

Czytaj też: Morawiecki: Widzimy, że sankcje na Rosję zaczynają działać

PAP/fot.Pixabay/Flickr


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE