PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosyjskie firmy chcą uniknąć sankcji. Odwołują się do sądu

Rosyjskie firmy chcą uniknąć sankcji. Odwołują się do sądu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-02 21:30:00
rosyjskie firmy

Sankcje związane z wojną na Ukrainie dotknęły rosyjskie firmy działające w Polsce. Część z nich złożyło do sądu odwołanie od tych decyzji.

Jak informuje wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w Polsce wydano 50 decyzji sankcyjnych, dotyczących przedsiębiorców rosyjskich, bądź też posiadających rosyjski kapitał. Zostały one zrealizowane. Jednakże niektóre firmy skorzystały z możliwości zaskarżenia postanowień i złożyły do sądu wniosek o uchylenie sankcji.

Sankcje w świetle polskiego prawa

"Polska wydała 50 decyzji sankcyjnych: 15 decyzji nakładających sankcje na osoby i 35 na podmioty gospodarcze. Te decyzje w całości zostały zrealizowane. Objęto nimi rosyjskie firmy  lub z kapitałem rosyjskim, które działają na rynku polskim" – powiedział Wąsik w Polskim Radiu 24.

Przyznał, że obecnie przed sądami "trwają postępowania, bo to są decyzje, które podlegają zaskarżeniu". "Polska jest krajem demokratycznym, jest droga odwoławcza do sadu administracyjnego. Część firm skorzystało z tej drogi i złożyło wnioski do sądu o uchylenie tej decyzji" – wyjaśnił wiceminister.

Zapewnił, że w tej sprawie "rząd działa bardzo konsekwentnie i za jakiś czas przygotuje kolejny pakiet sankcyjny".

Rosyjskie firmy

Dalsze sankcje obejmujące rosyjskie firmy

 "Polska w Unii Europejskiej jest zwolennikiem nałożenia jak największych sankcji na Rosję. […] W zasadzie jesteśmy zwolennikiem izolacji gospodarczej Rosji. Nie może być tak, że z jednej strony potępiamy bestialstwo Rosjan na Ukrainie […], a z drugiej strony prowadzimy z nimi handel. To jest pewnego rodzaju schizofrenia Unii Europejskiej" – ocenił Wąsik.

Pod koniec kwietnia w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA opublikowano tzw. listę sankcyjną obejmującą rosyjskie firmy. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Decyzję w sprawach wpisania lub wykreślenia z listy wydaje szef MSWiA. Może to zrobić z urzędu lub na uzasadniony wniosek służb specjalnych i niektórych instytucji, w tym na wniosek szefów: CBA, ABW, AW, SKW, SWW, KGP, SG, KAS, a także na wniosek Prokuratora Krajowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa NBP oraz przewodniczącego komitetu Rady Ministrów właściwego w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa.

Czytaj również:Morawiecki: Widzimy, że sankcje na Rosję zaczynają działać

PAP/fot.pixabay