PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosyjscy żołnierze niszczą maszyny rolnicze i zapasy zboża

Rosyjscy żołnierze niszczą maszyny rolnicze i zapasy zboża

Autor: Świat Rolnika 2022-04-14 13:45:00
Rosyjscy żołnierze

W obwodzie chersońskim, we wsi Kniaziówka, rosyjscy żołnierze ostrzeliwali budynki mieszkalne, zniszczyli maszyny rolnicze, a także magazyny ze zbożem i nawozami.

Zgodnie z wytycznymi proceduralnymi Prokuratury Obwodowej w Chersoniu wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych (część 1 art. 438 kodeksu karnego Ukrainy). Obecnie trwają prace nad informacjami na temat ofiar i rozmiarów szkód.

Zbrodnie wojenne Rosjan

„Rosyjscy żołnierze ostrzeliwali z moździerzy wieś Kniaziówka w obwodzie berysławskim. W efekcie wiele budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. Zniszczone maszyny przedsiębiorstwa rolniczego, a także magazyny o powierzchni 105 metrów kwadratowych, w których znajdowały się zboża i nawozy" – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel ukraińskiego wojska.

Jak informuje Bloomberg, wojna na Ukrainie może sprawić, że plony niektórych z najważniejszych upraw spadną w tym roku nawet o połowę.

Taki obrót sprawy zagroziłby pozycji Ukrainy jako czołowego producenta i eksportera zbóż, a także obniżyłby i tak już ograniczone globalne dostawy. Ukraina jest kluczowym dostawcą kukurydzy, oleju i pszenicy, ale od początku wojny przepływy gwałtownie spadły. Według analityków trwający konflikt może doprowadzić do spadku produkcji o 30-55% w zależności od rodzaju upraw.

Rosyjscy żołnierze niszczą uprawy

Inwazja rosyjska miała miejsce w krytycznym dla plonów czasie. Ukraińscy rolnicy właśnie rozpoczęli siew kukurydzy i słonecznika. Natomiast tereny, gdzie pszenica została zasiana kilka miesięcy temu, są niszczone przez rosyjskie wojska.

Porty są w dużej mierze zamknięte, rolnicy rozważają również przejście na uprawy bardziej odpowiednie do konsumpcji lokalnej niż na eksport. Nawet na tak wczesnym etapie wegetacji sytuacja wygląda ponuro. Analitycy przewidują, że wojna spowoduje spadek produkcji o 30-55%, w zależności od uprawy. Zwiększa to ryzyko niedoborów podstawowych artykułów żywnościowych i może dalej zwiększać światowe ceny żywności, które już osiągnęły rekordowe poziomy.

Ukraina jest kluczowym dostawcą kukurydzy, oleju i pszenicy, ale od początku wojny przepływy gwałtownie spadły. Chociaż zwiększyła sprzedaż koleją przez zachodnią granicę, wolumeny to tylko część normalnego handlu morskiego.

Czytaj również: Eksport zbóż z Ukrainy zanotował czterokrotny spadek wolumenu

Agronews.ua /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lemke: Kraje G7 porozumiały się w sprawie odejścia od węgla


BULT SMOGOWICZE