PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosjanie zniszczyli niemal wszystkie elektrownie wiatrowe na Ukrainie

Rosjanie zniszczyli niemal wszystkie elektrownie wiatrowe na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-11 10:15:00
elektrownie wiatrowe

Ukraińskie elektrownie wiatrowe zagrożone. Armia rosyjska zniszczyła, uszkodziła lub zajęła aż 90% farm wiatrowych znajdujących się na Ukrainie.

Ponadto zniszczono lub zajęto 30% elektrowni słonecznych, 30,1% elektrociepłowni kogeneracyjnych, a także elektrownię atomową w Zaporożu. Władze Ukrainy wzywają europejskich partnerów do pomocy w odbudowie sektora energetycznego przy użyciu „zielonych” technologii. Już teraz miks energetyczny Ukrainy jest w 70% bezemisyjny.

Rosjanie niszczą elektrownie wiatrowe

O tym, że Rosjanie celowo niszczą ukraińskie elektrownie wiatrowe, opowiedział minister energetyki Herman Galushchenko podczas międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Lugano (Szwajcaria).

„Oni (Rosjanie – przyp. red.) już zniszczyli, uszkodzili lub zajęli wiele naszych stacji i instalacji. W szczególności, kiedy mówimy o produkcji energii elektrycznej z wiatru, aż 90% (stacji – przyp. red.) jest zajętych lub zniszczonych” – zaznaczył Galushchenko.

Ponadto zniszczono lub zajęto 30% elektrowni słonecznych, 30,1% elektrociepłowni kogeneracyjnych, a także elektrownię atomową w Zaporożu.

Galushchenko wezwał europejskich partnerów do pomocy ukraińskim miastom, które doznały znacznego zniszczenia w wyniku działań Rosji, w odbudowie sektora energetycznego przy użyciu „zielonych” technologii.

Podkreślił, że już teraz miks energetyczny Ukrainy jest w 70% bezemisyjny.

elektrownie wiatrowe

Czytaj też: Niemcy inwestują w OZE. 80 procent energii z odnawialnych źródeł

agronews.ua/fot.pixabay