PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00
grunty rolne

Na Ukrainie również ekologiczne grunty rolne są pod okupacją Rosjan. Według szacunków prawdopodobnie 1/5 ziem zajęli Rosjanie.

OrganicInfo.ua podaje, że około 30% producentów ekologicznych na początku aktywnych działań wojennych na Ukrainie całkowicie zaprzestało działalności. Kolejne 30% zaprzestało częściowo działalności. Aktualnie 1/5 wszystkich organicznych ziem Ukrainy pozostaje pod okupacją.

Ekologiczne grunty rolne pod okupacją

Rosjanie zajęli na Ukrainie ekologiczne grunty rolne. Jak podaje OrganicInfo.ua, 1/5 wszystkich organicznych ziem Ukrainy pozostaje pod okupacją. W większości są to terytoria regionów Chersoniu i Zaporożu. Niestety nawet tam, gdzie nie ma aktywnych działań wojennych, nadal istnieje ryzyko okupacji i ostrzału. Resztki pocisków i min zagrażają rolnikom. Rosja chce, aby rolnicy nie obsiewali tych gruntów rolnych, które pozostają na kontrolowanym obszarze. 

Według szacunków 30% producentów ekologicznych porzuciło całkowicie działalność. Kolejne 30% producentów wykorzystuje grunty rolne tylko częściowo. 

Rolnicy w niektórych regionach opuścili swoje ziemie. W rezultacie takie obszary zostały pozbawione upraw, upraw i perspektyw uprawy roślin. W ramach współpracy z administracją wojskową obwodu Krzywy Róg obwodu dniepropietrowskiego gospodarstwo rolne KSG Agro rozpoczęło zasiewy na takich opuszczonych gruntach rolnych. Jednocześnie akcjonariusze otrzymali dochód ze swoich akcji w postaci części zbiorów.

grunty rolne Ukraina

Sektor ekologiczny myśli o powojennej odbudowie kraju

Według najnowszego rportu, pomimo trudnej sytuacji, przedstawiciele sektora ekologicznego już myślą o powojennej odbudowie Ukrainy. Wskazują, że powinna to być pełnoprawna restrukturyzacja i integracja ze wspólnotą europejską, na zasadach zrównoważonego rozwoju i podejmowania uwzględnienie europejskiego zielonego kursu. Zwłaszcza teraz, po otrzymaniu przez Ukrainę statusu kraju kandydującego do UE.

Kateryna Shore, przedstawicielka ukraińskich członków IFOAM Organics Europe powiedziała, że wojna na Ukrainie pokazuje wrażliwość intensywnej produkcji i braki w długich łańcuchach dostaw. Przejście na lokalne i zrównoważone systemy żywnościowe może zapewnić lokalnym producentom stabilne dochody, niższe ceny żywności, zmniejszyć ich ślad węglowy oraz poprawić jakość żywności i bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie lokalnym i regionalnym.

Czytaj też: Rosjanie ostrzelali rolników. Zabili 900 krów, 1000 świń i 0,5 mln sztuk drobiu

agravery.com/fot.pixabay.com