PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosjanie przygotowują port w Mariupolu do kradzieży ukraińskiego zboża

Rosjanie przygotowują port w Mariupolu do kradzieży ukraińskiego zboża

Autor: Świat Rolnika 2022-07-05 13:30:00
Rosjanie

Rosjanie uruchomili dźwig holowniczy, aby oczyścić kanał żeglugowy i akwen portu w Mariupolu, co pozwoli im na wywóz statkami skradzionego ukraińskiego zboża i metalu.

Jak informuje Bloomberg, wojna na Ukrainie może sprawić, że plony niektórych z najważniejszych upraw spadną w tym roku nawet o połowę. Taki obrót sprawy zagroziłby pozycji Ukrainy jako czołowego producenta i eksportera zbóż, a także obniżyłby i tak już ograniczone globalne dostawy. Ukraina jest kluczowym dostawcą kukurydzy, oleju i pszenicy, ale od początku wojny przepływy gwałtownie spadły.

Rosjanie wciąż kradną zboże

O sprawie poinformował doradca mera Mariupola Petro Andryushchenko. Według jego słów, do dzielnicy osobno dostarczany jest prąd i uruchamiane są dźwigi portowe. W ten sposób w pierwszej dekadzie lipca port może być gotowy do przyjmowania przez główny kanał głębokowodny ładunku i statków ze zrabowanych ukraińskim zbożem i metalem.

Andryushchenko powiedział, że Rosjanie mają dostarczyć ładunki do Syrii. Rosyjscy okupanci od stycznia próbują częściowo wyremontować port w okupowanym Mariupolu, do którego trafiają ukraińskie metale i zboże.

rosjanie

Czytaj też: Skradzione ukraińskie zboże jest eksportowane przez 10 statków

agroportal.ua/fot.pixabay