PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rosja jest winowajcą destabilizacji światowego rynku żywności

Rosja jest winowajcą destabilizacji światowego rynku żywności

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-09 07:30:00
Rosja

OSW podaje, że Rosja działa na rzecz destabilizacji światowego rynku żywnościowego, by wywierać presję na Zachód i Ukrainę.

W opublikowanej w środę analizie ekspertki Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Iwony Wiśniewskiej czytamy, że agresor wojenny ziała na rzecz destabilizacji światowego rynku żywnościowego, by wywierać presję na Zachód i Ukrainę oraz skłonić globalne Południe do poparcia jej stanowiska.

OSW: Rosja podsyca światowy kryzys żywnościowy

"W ostatnich miesiącach polityka Kremla doprowadziła do destabilizacji światowego rynku rolno-spożywczego. Rosja blokuje główne szlaki eksportowe ukraińskiego surowca, niszczy infrastrukturę rolną i zbiory"  pisze badaczka warszawskiego ośrodka.

Jak dodaje, Moskwa wprost mówi o tym, że jest gotowa do "zaangażowania się w przezwyciężenie światowego kryzysu żywnościowego", czyli do zwiększenia eksportu zboża i nawozów, ale w zamian za ograniczenie zachodnich sankcji nałożonych na nią za zaatakowanie Ukrainy.

"Rosja dąży do tego, by destabilizacja handlu żywnością na świecie nasiliła presję polityczno-gospodarczą na państwa zachodnie i Ukrainę, co w konsekwencji miałoby zmusić je do ustępstw wobec Moskwy" – podkreśla ekspertka.

"Ponadto Kreml chce wykorzystać wywołany przez siebie kryzys do skłonienia krajów globalnego Południa, uzależnionych od importu zboża, do poparcia rosyjskiego stanowiska"  dodaje Wiśniewska. Zauważa, że Rosja może zdecydować się na zwiększenie własnych dostaw zbóż do tych państw. Jednocześnie w interesie Kremla nie leży zwiększenie eksportu z Ukrainy.

Rosja zboża

Zawirowania na światowych rynkach zbóż

Od 1 lipca 2021 r. do połowy maja 2022 r. eksport rosyjskich zbóż zmniejszył się o 17,6 proc., do 38,3 mln ton, w stosunku do poprzedniego takiego okresu - pisze badaczka OSW, przytaczając informacje podane przez Rosyjski Związek Zbożowy (RZZ). Uzupełnia, że w tym czasie eksport rosyjskiej pszenicy spadł o 10,4 proc. (do 33,85 mln ton), jęczmienia o 33,6 proc., a kukurydzy o 30 proc.

Według szacunków RZZ eksport zbóż za cały sezon (od 1 lipca 2021 r. do końca czerwca 2022 r.) wyniesie 43-45 mln ton. W sezonie 2020/21 było to 49 mln ton, więc spadek wyniósłby 8-12 proc.

Z informacji RZZ wynika również, że sankcje negatywnie wpływają na eksport rosyjskich zbóż, dlatego – chociaż cena tego surowca na światowych rynkach wzrosła po wybuchu wojny – rosyjscy handlowcy sprzedają zboża za granicę z upustem.

W 2022 r. w Rosji zapowiada się bardzo wysoki urodzaj, szacuje się, że zostanie wyprodukowanych ponad 130 mln ton zbóż. Eksport zbóż z Rosji podlega ograniczającym go regulacjom (ich celem jest zapobieżenie wzrostowi cen na rynku krajowym), w tym kwotom i cłom eksportowym.

Przeczytaj też: Ceny zboża na giełdzie w Paryżu spadają. W co gra Rosja?

fot.pixabay.com


Holenderscy rolnicy protestują w Hadze. Przyprowadzili krowę

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 19:30:00

NATO: Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-29 17:30:00

Statki nadal zablokowane w ukraińskich portach. Utknęło 80 jednostek

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 17:00:00

BULT SMOGOWICZE