PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Rolnicy zostawieni na pastwę losu. Pomóc może tylko ukraiński rząd

Rolnicy zostawieni na pastwę losu. Pomóc może tylko ukraiński rząd

Autor: Świat Rolnika 2022-07-11 14:30:00
rolnicy

Rolnicy z okręgu Bachmut, którzy zbierają plony pod ostrzałem, borykają się z wieloma problemami.

Gospodarze z okręgu Bachmut twierdzą, że czują się opuszczeni przez państwo. Główne problemy rolników to komplikacje ze zbieraniem, transportem i sprzedażą zbóż. Jak narazie, zwrócili się do administracji wojskowej o pomoc w eksporcie zboża z terytorium obwodu donieckiego do bezpieczniejszych regionów w kraju. 

W obwodzie donieckim rolnicy zostali bez pomocy państwa

Jak informuje  „Bakhmut IN.UA”,  rolnicy z okręgu Bachmut, którzy zbierają plony pod ostrzałem, borykają się z wieloma problemami i twierdzą, że czują się opuszczeni przez rząd ukraiński. Jeden z rolników z okręgu Bachmut, miał problemy ze zbieraniem, transportem i sprzedażą plonu zboża. Teraz rolnik stara się o wsparcie władz, ale okazało się, że problem ma charakter masowy i nie można oczekiwać realnego wsparcia.

Problemy stanowią brak pieniędzy i paliwa. Jak wskazał rolnik, przewoźnicy nie przyjeżdżają, a jeśli już, to ceny są trzykrotnie wyższe niż uzasadnione ekonomicznie. Jednym z głównych problemów jest brak oleju napędowego. Stacje benzynowe zawyżają ceny, nie ma oddzielnych dostaw na potrzeby rolników.  W tej chwili ilość paliwa, jaką mogą kupić dostawcy zboża, to mniej niż połowa potrzebnej ilości.

rolnicy zbiory

Blokada eksportu 

W wyniku rosyjskiej blokady morskiej w kraju sytuacja z eksportem stała się niezwykle krytyczna, co spowodowało gwałtowny spadek cen produktów rolnych. Rolnicy wskazują, że przewoźnicy, wykorzystując beznadziejną sytuację rolników, trzykrotnie zwiększyli koszty transportu. Rolnicy zmuszeni są sprzedawać swoje produkty poniżej kosztów. 

Inny miejscowy rolnik, Wadym Kapla, kierujący Gospodarstwem Chłopskim „Dynastia”, powiedział, że z powodu wojny niemożliwy jest eksport plonów. 

Aby zapobiec zniszczeniu lub przechwyceniu plonów przez wroga, rolnicy obwodu donieckiego zwracają się do administracji wojskowej o pomoc w eksporcie zboża z terytorium obwodu donieckiego do bezpieczniejszych regionów kraju, a przynajmniej organizować zakupy państwowe z gospodarstw rolnych w regionach frontowych.

Przeczytaj też: Rolnicy z Ukrainy zmierzą się z najtrudniejszymi żniwami w historii

agronews.ua/fot.pixabay.com