PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Wysocy rangą urzędnicy KE inwigilowani przez izraelski program szpiegowski

Wysocy rangą urzędnicy KE inwigilowani przez izraelski program szpiegowski

Autor: Tomasz Racki 2022-04-11 11:06:00
ke

Wysocy rangą urzędnicy KE byli inwigilowani przy użyciu izraelskich programów szpiegowskich – podała w poniedziałek agencja Reutera.

Powołała się na źródła w instytucjach UE. Proceder miał trwać od lutego do września 2021 roku. Wśród inwigilowanych urzędników miał być m.in. belgijski polityk Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości. Szpiegowano również czterech innych pracowników Komisji Europejskiej. Według Reutersa, władze KE miały dowiedzieć się o sprawie w listopadzie 2021 roku - do właścicieli iPhone'ów wysłano wówczas ostrzeżenia o "atakach sponsorowanych przez państwo".

Kto inwigilował KE?

Przedstawiciele KE byli inwigilowani za pomocą zaawansowanego oprogramowania ForcedEntry. Jest ono wykorzystywane przez izraelskiego dostawcę nadzoru cybernetycznego NSO Group i ma na celu wsparcie zagranicznych agencji wywiadowczych w zdalnym przejmowaniu kontroli nad urządzeniami typu iPhone.

NSO Group wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że nie jest odpowiedzialna za próby włamania, natomiast ataki opisane przez Reutersa "nie mogły zostać przeprowadzone przy pomocy narzędzi NSO".

Agencja Reutera nie zdołała ustalić, kto i w jakim celu użył izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego przeciwko urzędnikom UE. 

Czytaj także: Ardanowski w wywiadzie o podsłuchiwaniu go przez system Pegasus

PAP/fot. pixabay
 


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Covid znów w natarciu w Szanghaju. Władze zaostrzają restrykcje


BULT SMOGOWICZE