PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Putin wściekły! Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Putin wściekły! Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-18 10:45:00
NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO – poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie Sojuszu w Brukseli. "Cieszę się ze złożenia wniosków o dołączenie do NATO przez Finlandię i Szwecję. Jesteście naszymi najbliższymi partnerami, a wasze członkostwo w Sojuszu wzmocni nasze wspólne bezpieczeństwo" – powiedział Stoltenberg w trakcie ceremonii przekazania wniosków.

Zmiana stanowiska w 83 dni

Agencje komentują, że decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Oba kraje były neutralne w czasie zimnej wojny i ich decyzje to jedna z najważniejszych zmian w architekturze bezpieczeństwa Europy od dziesięcioleci. Odzwierciedlają one przemiany w opinii publicznej w krajach nordyckich po rosyjskiej inwazji – wskazuje agencja Reutera.

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku i nie jest ściśle sformalizowany. Jak pisze AP, Sojusz zamierza go przyspieszyć w przypadku Finlandii i Szwecji.

NATO

Czy NATO się powiększy?

Na początku prośby o przystąpienie zostaną rozpatrzone na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, prawdopodobnie na szczeblu ambasadorów krajów członkowskich. Decyzja Rady zależy głównie od tego, jak dobrze państwa kandydujące są dostosowane do standardów politycznych, wojskowych i prawnych NATO oraz czy przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarze północnoatlantyckim.

Turcja, jeden z krajów Sojuszu, wyraziła zastrzeżenia dotyczące członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu. Stoltenberg w środę wyraził przekonanie, że te problemy mogą zostać rozwiązane, a dołączenie dwóch krajów do NATO ma silne poparcie wszystkich pozostałych państw sojuszniczych.

"Wszyscy sojusznicy są zgodni co do wagi rozszerzenia NATO. Wszyscy zgadzamy się, że musimy stać razem, i wszyscy zgadzamy się, że to historyczny moment, który musimy wykorzystać" – przekazał Stoltenberg w wypowiedzi dla dziennikarzy.

Czytaj również: Damian Ratka: Abrams, to najlepszy czołg produkcji seryjnej państw NATO

PAP/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE