PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ptasia grypa atakuje w USA! Kanada ograniczyła import drobiu

Ptasia grypa atakuje w USA! Kanada ograniczyła import drobiu

Autor: Mateusz Chrząszcz 2022-08-04 13:30:00
Ptasia grypa

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności podobno podjęła te środki w celu ochrony zasobów drobiu w Kanadzie. Ptasia grypa dziesiątkuje fermy w USA.

Zakazane stany to Kolorado, Idaho, Indiana, Iowa, Kansas, Maine, Maryland, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Północna Dakota, Oregon, Pensylwania, Południowa Dakota, Utah, Waszyngton i Wisconsin. Ponadto zabronione są wszystkie produkty drobiowe i podroby, które nie zostały w pełni ugotowane, puszkowane lub zapieczętowane.

Import z USA ograniczony

Jedną z lekcji wyciągniętych z pandemii jest to, że globalny łańcuch dostaw jest podatny na zakłócenia. Łańcuch dostaw drobiu nie jest niezniszczalny. Podobnie jak Covid-19 zakłócił operacje, ptasia grypa może zakłócić łańcuch dostaw, ponieważ stada kurcząt, które mają pozytywny wynik testu na chorobę, są zabijane.

Jaja i surowa karma dla zwierząt domowych pozyskiwane, przetwarzane lub pakowane z obszarów objętych ograniczeniami również nie mogą wjeżdżać do Kanady. Żywy drób można wwieźć do Kanady z oficjalnym certyfikatem Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).

W lipcu Służba Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin USDA (APHIS) potwierdziła wybuch wysoce zjadliwej ptasiej grypy w niekomercyjnym stadzie w Carson City w stanie Nevada. Zaatakowany obiekt został poddany kwarantannie. Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom ryzyko dla zdrowia publicznego związane z wykryciem ptasiej grypy u ptaków pozostaje niskie.

Ptasia grypa

Ptasia grypa na holenderskiej fermie

Na farmie kaczek w Dalfsen w Overijssel wykryta została ptasia grypa. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, zabito około 88 000 kaczek.

W 1-kilometrowej strefie wokół zakażonej fermy nie ma innych ferm drobiu. W 3-kilometrowej strefie znajduje się sześć innych ferm drobiu, które są badane pod kątem ptasiej grypy przez holenderski Urząd Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich. W strefie 10-kilometrowej znajduje się 26 innych przedsiębiorstw drobiarskich, dla których zakaz transportu stosuje się ze skutkiem natychmiastowym.

Ptasia grypa w Dalfsen i na fermie brojlerów w Minnertsga we Fryzji została wykryta po stosunkowo spokojnym okresie. Ostatnie zgłoszenie wirusa miało miejsce na początku lipca, kiedy to ptasią grypę zdiagnozowano u hodowcy-hobbysty w Amsterdamie.

Czytaj również: Koszmar powrócił. Grypa ptaków znów atakuje. A miało być już dobrze…

Meatinfo/fot.pixabay