PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / PSP: Polski śmigłowiec co dwie minuty zrzuca wodę na płonące czeskie lasy

PSP: Polski śmigłowiec co dwie minuty zrzuca wodę na płonące czeskie lasy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-27 13:15:00
PSP

Jak informuje rzecznik PSP brygadier Karol Kierzkowski, polski śmigłowiec policyjny cały czas zrzuca wodę na płonący Park Narodowy Czeska Szwajcaria.

Ze strażakami na pokładzie dokonuje 25 zrzutów wody na godzinę – przekazał Kierzkowski. Akcję z powietrza koordynuje czeska policja. Równolegle trwa akcja strażaków na ziemi. Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. Do walki z żywiołem skierowano 83 zespoły czeskiej straży pożarnej, liczące ok. 400 strażaków z siedmiu regionów Czech.

PSP: Polska grupa wykonała z rana 35 zrzutów wody

Kierzkowski wyjaśnił, że obecnie w akcji gaśniczej bierze udział siedem śmigłowców, w tym pięć z Czech oraz jeden z Polski i jeden ze Słowacki.

"Polska grupa złożona z policjantów i strażaków wykonała od godziny 9 do 10.45 35 zrzutów wody każdy około 3000 litrów. Średnio na godzinę wychodzi 25 zrzutów wody" – podkreślił.

Akcję z powietrza koordynuje czeska policja. Równolegle trwa akcja strażaków na ziemi.

Rzecznik PSP ocenił, że deszcz, który spadł rano w okolicach parku narodowego, sprawił, że sytuacja pożarowa poprawiła się.

Polska załoga wykonuje loty w przydzielonym sektorze na północ od miejscowości Hřensko wspólnie z dwoma śmigłowcami czeskiego wojska.

Polacy policjanci i strażacy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę tzw. Bambi Bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

PSP

Pożar Parku Narodowego wybuchł w niedzielę

Szef czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Vit Rakuszan powiedział we wtorek, że na apel o pomoc w gaszeniu trwającego tam od niedzieli pożaru lasu pozytywnie odpowiedziały Polska, Słowacja i Włochy.

Do walki z żywiołem skierowano 83 zespoły czeskiej straży pożarnej, liczące ok. 400 strażaków z siedmiu regionów Czech. W akcji biorą udział cztery śmigłowce i dwa samoloty. Tylko połowa strażaków należy do zawodowej straży pożarnej, pozostali to ochotnicy. 

Jak przekazuje PSP, pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. We wtorek dowódcy akcji ratowniczej informowali, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów. Nie było informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.

Czytaj też: Premier Kastylii i Leonu: Pożary to wina “terrorystów piromanów”

PAP/fot.Twitter