PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Produkcja mleka w Holandii spada. Ograniczenie eksportu sera

Produkcja mleka w Holandii spada. Ograniczenie eksportu sera

Autor: Świat Rolnika 2022-07-13 08:00:00
Produkcja mleka

Produkcja mleka w Holandii spadła o 2,5 procent w 2021 roku. Zaobserwowano gwałtowny spadek eksportu holenderskich serów.

W 2021 roku wyprodukowano w Holandii 13,84 miliarda kilogramów mleka. To o 2,5 procent mniej niż w roku poprzednim. Tamtejszy przemysł mleczarski przetworzył w zeszłym roku o ponad 2 procent mniej niż w 2020 roku. Jak liczby te przekładają się na eksport holenderskich produktów, w tym popularnych serów?

Wysokie koszty produkcji i niepewność polityczna

Holenderscy hodowcy bydła mlecznego wyprodukowali w 2021 roku o 2,5 proc. mniej mleka. ,,Niewielką część można wytłumaczyć efektem dnia przestępnego” – czytamy w ZuivelNL. Ważniejsza była rozczarowująca jakość pasz objętościowych, wysokie ceny energii i pasz dla zwierząt oraz niepewność co do pomiarów azotu. Ze względu na wysokie ceny pasz zwierzęcych stosowano pasze o mniejszej zawartości koncentratu. Oszczędności te spowodowały nie tylko mniejszą ilość mleka, ale również gorszą jego jakość.

Średnio poziom holenderskich cen mleka w 2021 r. był prawie o 10 proc. wyższy od poziomu z roku poprzedniego. Pomimo tego wzrostu, wydajność przeciętnego hodowcy bydła mlecznego wzrosła tylko w ograniczonym stopniu. Produkcja mleka stała się bowiem o wiele bardziej kosztowna.

Według urzędu statystycznego Holandii na początku kwietnia 2021 r. w Holandii żyło 1,57 mln krów mlecznych i cielęcych, prawie 22 000 mniej niż w 2020 r. (–1,4 proc.). Ten spadek w stadzie mlecznym wyjaśniał około połowę spadku produkcji mleka. Druga połowa spadku była spowodowana spadkiem średniej wydajności mleka od krowy. Wyniosło to ponad 8800 kilogramów w 2021 roku, o ponad 100 kilogramów mniej niż rok wcześniej (–1,2 proc.).

Produkcja mleka

Zmniejszona produkcja mleka a eksport sera

Zmniejszona produkcja mleka przekłada się również na przetwórstwo tego surowca. Holenderski przemysł mleczarski przetworzył w zeszłym roku 14,3 miliarda kilogramów mleka, o ponad 2 procent mniej niż w 2020 roku. Ponad połowa z tego została przeznaczona na produkcję sera. Zmniejszyło się to o prawie 2 procent do objętości 955 000 ton.

Całkowita wartość holenderskiego eksportu nabiału wzrosła o prawie 9 procent w 2021 roku, osiągając poziom 8,2 miliarda. Wynikało to nie tylko z gwałtownie wyższych cen rynkowych na nabiał, ale także na prawie wszystkie produkty, których wielkość wzrosła po pierwszym roku koronowym.

W głównej grupie produktów serowych wzrost wolumenu (+3 procent) był mniejszy niż wzrost wartości (+5 procent). W 2021 r. wyeksportowano łącznie ponad 945 000 ton sera. Uderzył silny spadek eksportu serów holenderskich (Gouda, Edam, Maasdam) o prawie 25 tys. ton. ZuivelNL nie może dokładnie wskazać, dlaczego eksport holenderskich rodzajów sera gwałtownie spadł.

„ZuivelNL nie przeprowadza dogłębnej analizy sprzedaży holenderskiego sera” – mówi Pien Jongenelen, specjalista ds. komunikacji. „Jednak produkcja jest oczywiście pod wpływem zmian podaży i popytu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto w Holandii produkowane są nie tylko holenderskie sery. Na przykład produkcja mozzarelli gwałtownie wzrosła w ostatnich latach” – dodaje.

Produkcja mleka na rynek europejski i światowy

Unia Europejska jest tradycyjnie najważniejszym regionem sprzedaży holenderskich produktów mlecznych. W 2021 r. dostawy do krajów UE o wartości prawie 5,8 mld euro stanowiły ponad 70 procent całkowitej wartości eksportu. Same sąsiednie kraje Belgii i Niemiec, wraz z Francją, stanowią ponad połowę wartości całkowitej holenderskiej sprzedaży produktów mlecznych.

Holandia jest jednym z najbardziej aktywnych państw członkowskich UE na rynku światowym. Udział Holandii w światowym handlu (z wyłączeniem handlu wewnętrznego UE), który w 2021 r. wyniósł 93,0 mld kg ekwiwalentu mleka, wyniósł ponad 4 procent.

Czytaj również:Protesty rolników w Holandii: 19 rolników aresztowanych. Wśród nich są nieletni

Nieuweoogst/fot.pixabay