PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Producent Prosecco szuka pracowników. Wolą brać zasiłek niż pracować?

Producent Prosecco szuka pracowników. Wolą brać zasiłek niż pracować?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-03 23:09:00
Producent Prosecco

Producent Prosecco, znanego włoskiego wina musującego z północy, ogłosił nabór 20 pracowników. Nie rozmowę nie zgłosił się nikt. 

Szef firmy narzeka, że osoby bezrobotne wolą pobierać tzw. podstawowy dochód obywatelski niż pracować. „Włoscy politycy powinni przyjść do firm i zobaczyć, co to znaczy je prowadzić” – stwierdził Bottega. Zdaniem ekspertów z tym problemem wiele firm będzie musiało zmagać się jeszcze długo. 

Producent Prosecco nie znalazł pracowników

„Kto może pracować, ale woli pobierać dochód obywatelski to złodziej” – powiedział kategorycznie cytowany przez włoskie media we wtorek Sandro Bottega, właściciel działającej od stulecia winnicy i linii produkcyjnej Prosecco z okolic Treviso w Wenecji Euganejskiej.

„Szukam co najmniej 20 osób, ale nikt się nie zgłasza” – dodał, wyjaśniając, że potrzebuje magazynierów, specjalistów od konserwacji sprzętu, kierowców, enologów i pracowników administracyjnych. Jak przyznał z ironią, „poszukiwanie personelu przynosi rozbrajające rezultaty”. Dodał, że w pierwszym półroczu musiał z tego powodu zrezygnować z zamówień na łączną sumę 10 milionów euro.

„Włoscy politycy powinni przyjść do firm i zobaczyć, co to znaczy je prowadzić” – stwierdził Bottega.

Jak się zauważa, to kolejny notowany w ostatnim czasie przypadek poważnych problemów z pracownikami we Włoszech. Brakuje ich też między innymi w hotelarstwie, turystyce, gastronomii oraz w rolnictwie.

Producent Prosecco

Problem ze znalezieniem pracowników 

Przyczyna jest zawsze ta sama; przyznawany bezrobotnym i ubogim tzw. dochód obywatelski, czyli realizacja sztandarowego hasła Ruchu Pięciu Gwiazd z kampanii wyborczej sprzed ponad czterech lat. Dochodzą do tego niskie płace w wielu sektorach, co powoduje, że zatrudnienie jest mniej opłacalne niż zasiłek od państwa. Niektórzy pobierają go i pracują na czarno, by nie stracić prawa do świadczenia.

Zdaniem ekspertów z tym problemem wiele firm będzie musiało zmagać się jeszcze długo.

W zależności od sytuacji materialnej dochód obywatelski wynosi we Włoszech od 500 euro miesięcznie dla jednej osoby.

Czytaj też: Wino: 6 trendów które zdefiniują trunek w 2022 roku

PAP/fot. pixabay