PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Producenci żywności w Belgii żądają od supermarketów wyższych cen

Producenci żywności w Belgii żądają od supermarketów wyższych cen

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-08 11:00:00
Producenci żywności

Producenci żywności domagają się od supermarketów wyższych cen, a w przeciwnym razie grożą ograniczeniem produkcji – informuje dziennik "Het Nieuwsblad".

Powodem żądań są wzrosty cen składników oraz energii. Z powodu wojny na Ukrainie producenci żywności stoją w obliczu bezprecedensowego wzrostu kosztów, np. zbóż i oleju słonecznikowego. Trudna sytuacja w sektorze spożywczym powoduje, że firmy już teraz ograniczają produkcję.

Producenci żywności w trudnej sytuacji 

"W sektorze spożywczym jesteśmy przyzwyczajeni, że jeżeli cena jakiegoś składnika gwałtownie rośnie, zamieniamy go na inny, tańszy" – powiedział "HN" Anthony Botelberge, właściciel firmy produkującej dania gotowe Frigilunch.

"Nigdy jednak nie spotkałem takiej sytuacji, jak obecnie, w której wszystkie koszty surowców i energii rosną tak gwałtownie w tym samym czasie" – wskazuje Botelberge.

Z powodu wojny na Ukrainie producenci żywności stoją w obliczu bezprecedensowego wzrostu kosztów, np. zbóż i oleju słonecznikowego. Jednocześnie, jak zauważa gazeta, w przypadku firm spożywczych, które muszą piec lub smażyć produkty, a następnie je zamrażać, dotykają je wysokie rachunki za gaz i energię elektryczną.

Producenci żywności

Firmy ograniczają produkcję

"W Belgii funkcjonuje 7,5 tys. firm spożywczych, które zaopatrują jedynie trzynaście sieci supermarketów, które zaciekle konkurują o udział w rynku" – czytamy w "Het Nieuwsblad". Dziennik informuje, że producenci żywności domagają się od supermarketów, aby te płaciły więcej za ich produkty.

Trudna sytuacja w sektorze spożywczym powoduje, że firmy już teraz ograniczają produkcję. Według sondażu przeprowadzonego przez Fevia, federację belgijskiego przemysłu spożywczego, 9 procent jej członków już ograniczyło produkcję, ponieważ nie jest to opłacalne lub z powodu braku surowców. Natomiast co trzeci twierdzi, że planuje to zrobić w nadchodzących miesiącach.

"W rezultacie istnieje ryzyko, że w nadchodzących miesiącach do supermarketów trafi mniej produktów" – ostrzega Bart Buysse, dyrektor generalny Fevia, cytowany przez "HN".

Czytaj też: Przeworska: Rosnące ceny nawozów spowodują wzrost cen żywności

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE