PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Prezydent Zełenski: Głodzenie ludzi też jest bronią Rosji 

Prezydent Zełenski: Głodzenie ludzi też jest bronią Rosji 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 18:30:00
Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się do parlamentu Irlandii, ostrzegł, że jednym z elementów rosyjskiej wojny jest kryzys żywnościowy. 

Prezydent Ukrainy w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa poinformował, że w nocy Rosjanie uderzyli w ukraiński skład paliwa i celem Rosji nadal jest ukraiński sektor rolniczy. "Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest pod oblężeniem. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw" – mówił.

Prezydent przestrzega Irlandię i całą Europę przed ruchami Kremla

Słowa o kryzysie żywnościowym i głodzie były nawiązaniem do historii Irlandii, gdzie w połowie XIX wieku z powodu głodu zmarło ok. miliona osób, a kolejny milion wyjechał z kraju.

Zełenski powiedział, że rosyjscy żołnierze celowo wyszukują i zabijają nauczycieli oraz liderów lokalnych społeczności na okupowanych terenach. Zarzucił Rosję, że działa jak imperium kolonialne, które chce "podporządkować sobie sąsiada" i "zniszczyć podstawy jego tożsamości".

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że jego kraj nadal musi przekonać europejskie firmy do porzucenia rosyjskiego rynku, a zagranicznych polityków do zerwania więzi z rosyjskim systemem finansowym. Podkreślił, że zakup rosyjskiej ropy naftowej finansuje rosyjskie działania wojenne.

Podziękował Irlandii za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy. "Od pierwszych dni wspieracie dobro, wspieracie Ukrainę i to jest fakt. Nie mieliście wątpliwości dotyczących niesienia nam pomocy, od razu zaczęliście to robić. I chociaż jesteście krajem neutralnym, nie pozostaliście obojętni na klęski i nieszczęścia, które Rosja sprowadziła na Ukrainę" – mówił Zełenski.

Zełenski

Zełenski nieustannie wzywa do nakładania rygorystycznych sankcji

Wezwał jednak irlandzkich przywódców, by odgrywali bardziej aktywną rolę. "Proszę, abyście wykazali większe przywództwo w naszej koalicji antywojennej. Proszę, byście przekonali partnerów z UE do wprowadzenia bardziej rygorystycznych sankcji wobec Rosji, aby zapewnić, że rosyjska machina wojenna zostanie zatrzymana" – apelował.

Odpowiadając na przemówienie Zełenskiego premier Irlandii Micheal Martin powiedział, że Rosja będzie musiała żyć ze "wstydem i hańbą za to, co robiła na Ukrainie przez pokolenia". Zapewnił, że osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Martin podkreślił, że choć Irlandia jest militarnie neutralna, to nie jest neutralna politycznie. "Jesteśmy z Ukrainą. Ta wojna dotyka nas wszystkich. Dlatego Irlandia popiera dalsze sankcje europejskie. Z zadowoleniem przyjmuję i popieram wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej" – powiedział irlandzki premier.

Czytaj też:  Zełenski: Orban będzie musiał wybrać między Rosją a "innym światem"

źródła:PAP/fot.twitterZelenskyyUa


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Covid znów w natarciu w Szanghaju. Władze zaostrzają restrykcje


BULT SMOGOWICZE