PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Premier Morawiecki: Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo

Premier Morawiecki: Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 07:30:00
Morawiecki

Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo i UE nie może powrócić do "business as usual" w stosunkach z Rosją – powiedział Mateusz Morawiecki. 

Polski premier udzielił wywiadu dla telewizji Euronews. Odniósł się on również do propozycji UE dotyczącej stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiej ropy i obaw, jakie budzi to w niektórych krajach, takich jak Węgry, Słowacja i Czechy. "O ile wiem, one nie zablokują tych sankcji" – zapewnił.

Morawiecki: Wojna skończy się prędzej niż później

"Ta Rosja jest totalitarna, nacjonalistyczna, imperialna i ta Rosja chce odtworzyć rosyjskie imperium i państwo w stylu postsowieckim" – ocenił Morawiecki w wywiadzie udzielonym na marginesie konferencji Darczyńców dla Ukrainy w Warszawie.

"Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będzie “business as usual”. Kobiety i dzieci giną. Rosja popełnia ludobójstwo i zbrodnie wojenne na Ukrainie" – zaznaczył premier.

Poinformował, że podczas konferencji Darczyńców zebrano 6 mld euro dla Kijowa i jest to więcej, niż oczekiwano. "Ale taka ilość pieniędzy to za mało, to nie wystarczy na kolosalne potrzeby Ukrainy" – dodał.

"Sądzę, że wojna skończy się raczej prędzej niż później. To wszystko zależy od odwagi i determinacji Ukraińców. A więc wszyscy powinniśmy być wdzięczni za ich niezwykłą odwagę i brawurę, i za to, co robią, by bronić swej niepodległości i wolności" – oznajmił premier.

Euronews relacjonuje, że "Morawiecki uznał nuklearne groźby Rosji za oznakę jej słabości i powiedział, że Kreml powinien pomyśleć dwa razy, zanim rozszerzy agresję militarną na sąsiednie kraje, takie jak Mołdawia".

Morawiecki

Premier: Duże kraje prowadzą krótkowzroczną politykę

Premier odniósł się do propozycji UE dotyczącej stopniowego odchodzenia od importu rosyjskiej ropy i obaw, jakie budzi to w niektórych krajach, takich jak Węgry, Słowacja i Czechy. "O ile wiem, one nie zablokują tych sankcji" - zapewnił.

"Nie powinniśmy szukać (w tej sprawie) kozła ofiarnego czy wskazywać na ten czy tamten kraj, ponieważ znacznie większe kraje próbują zastopować, zwolnić, odłożyć i zwlekać" – dodał Morawiecki, komentując kwestię odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. Jak pisze Euronews, "wydaje się to zawoalowanym odniesieniem do Niemiec".

"Były duże kraje, które są zależne i chciały być jeszcze bardziej zależne od rosyjskiego gazu, i wszyscy wiemy, o kogo chodzi" – powiedział premier.

 "Są krótkowzroczne, ponieważ nie były sobie w stanie wyobrazić, co wyniknie z tej zależności. A Putin użył tego jako szantażu wobec reszty Unii Europejskiej" – podkreślił.

Czytaj też: Morawiecki: Ukraińcy już pracują na rzecz polskiej gospodarki

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lemke: Kraje G7 porozumiały się w sprawie odejścia od węgla


BULT SMOGOWICZE