PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Premier Kastylii i Leonu: Pożary to wina “terrorystów piromanów”

Premier Kastylii i Leonu: Pożary to wina “terrorystów piromanów”

Autor: Świat Rolnika 2022-07-26 10:00:00
pożary

Premier wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu, Alfonso Fernandez-Manueco, stwierdził, że liczne pożary w regionie to wina podpalaczy.

Polityk, nazywając sprawców pożarów “terrorystami piromanami”, zaapelował do szefa MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaski o wyłapanie takich osób.

Pożary to wina człowieka

Premier wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu, Alfonso Fernandez-Manueco, uważa, że pożary w regionie to wina podpalaczy, a nie zmian klimatycznych.

,,To, czego doświadczamy obecnie, to coś spowodowane ludzką ręką, a nie zmianami klimatycznymi” – powiedział szef rządu Kastylii i Leonu, gdzie od połowy lipca spłonęło ponad 40 tys. hektarów lasów i łąk.

Największy pożar trawi na terenie tego regionu od ponad tygodnia tereny leśne i nieużytki rolne w prowincji Zamora, gdzie spłonęło już ponad 36 tys. hektarów. W rejonie tym służby ujęły w ostatnich dniach kilka osób posądzanych o podkładanie ognia.

Według gazety “Diario de Castilla y Leon” w niedzielę policja zatrzymała tymczasowo osobę podejrzaną o podkładanie ognia. Regionalny dziennik zauważył jednak, że po spisaniu funkcjonariusze wypuścili na wolność domniemanego podpalacza.

Lokalni dziennikarze twierdzą, że osoba ta mogła stać za wywołaniem pożaru w miejscowości Quintanilla del Coco, w której rejonie z powodu postępującego żywiołu konieczna była ewakuacja miejscowej ludności.

pożary

Czytaj też: Pożary lasów w Hiszpanii sparaliżowały ruch kolejowy

PAP/fot.pixabay