PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożary w Słowenii strawiły już 2 tysiące hektarów lasów

Pożary w Słowenii strawiły już 2 tysiące hektarów lasów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-21 20:30:00
Pożary

Od wtorków pożary lasów w Słowenii gaszone są przez około 1000 strażaków. Ministerstwo obrony z Lublany poprosiło o pomoc partnerów ze Słowacji. 

Rząd w Bratysławie w czwartek rano zdecydował o wysłaniu wsparcia ze śmigłowcem i pojazdami strażackimi. Mają przebywać w Słowenii tak długo, jak będzie to konieczne. Premier Słowacji Eduard Heger przypomniał dziennikarzom w Bratysławie, że słowaccy strażacy już w ubiegłym roku gasili rozległy ogień w Grecji kontynentalnej.

Pożary są jednymi z najgorszych w historii Słowenii

Pożary, które zostały przeniesione przez wiatr ze wschodnich Włoch, spowodowały ewakuację kilku wiosek. W nocy zagrażał m.in. zabytkowemu klasztorowi franciszkanów Kostanjevica w Novej Goricy. Żywiołu wciąż nie udaje się opanować z uwagi na wiejący wiatr i bardzo wysokie temperatury.

Lokalne media spekulują, że pożar może okazać się najgorszym w historii Słowenii, objął już 2 tys. hektarów. Bardzo szybko ogień rozprzestrzenił się w zalesionym regionie Słoweńskiego Krasu, gdzie roślinność wysuszyły tropikalne upały. Szef słoweńskiej obrony cywilnej Sreczko Szestan powiedział, że prognozy pogody są optymistyczne. Wiatr powinien skierować się w stronę Adriatyku, a następnie ma się całkowicie uspokoić. Jeżeli tak się stanie, będzie można "zaatakować ogień ze wszystkich sił" powiedział Szestan.

Pożary

O pomoc w tym ataku Słoweńcy zwrócili się m.in. do Słowaków. Rząd w Bratysławie zdecydował w czwartek o wysłaniu 30 żołnierzy wraz ze śmigłowcem UH 60M Black Hawk z modułem gaśniczym oraz sześciu strażaków z trzema pojazdami i cysterną. Mają przebywać w Słowenii tak długo, jak będzie to konieczne. Premier Słowacji Eduard Heger przypomniał dziennikarzom w Bratysławie, że słowaccy strażacy już w ubiegłym roku gasili rozległe pożary w Grecji kontynentalnej.

Czytaj też: Hiszpania wciąż płonie. Pożary strawiły już prawie 200 tys. hektarów lasów

PAP/fot.Twitter