PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożary lasów deszczowych w Brazylii coraz częstsze. Kto jest winny?

Pożary lasów deszczowych w Brazylii coraz częstsze. Kto jest winny?

Autor: Świat Rolnika 2022-07-09 17:00:00
Pożary lasów

Pożary lasów w brazylijskiej części Amazonii są coraz częstsze. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wykryto o 17 proc. więcej  niż rok temu.

Satelity obserwacyjne wykryły w tym czasie na terenie brazylijskiej części Amazonii 7533 ognisk pożarów. Część z nich – jak głosi komunikat brazylijskiego rządu – jest zawiniona przez drobnych rolników, którzy mimo oficjalnego zakazu podpalają trawy i zarośla aby przygotować grunt pod uprawy, ale nie są w stanie kontrolować ognia.

Pożary lasów w Brazylii

Naukowcy z Brazylijskiego Krajowego Instytut Badań Przestrzeni Kosmicznej (INPE) w oparciu o zdjęcia satelitarne wskazują, że pożary lasów mają inne źródło. Ich zdaniem przyczyną najgorszych od piętnastu lat szkód wyrządzonych w pierwszej połowie 2022 roku lasom brazylijskiej Amazonii – największemu kompleksowi leśnemu świata – jest celowe wypalanie przez nielegalnie działających przedsiębiorców.

Eksploatują oni bezcenne bogactwa mineralne Amazonii i prowadzą wyrąb cennych gatunków drewna. Rzeczniczka brazylijskiej filii organizacji Greenpeace, Cristiane Mazzetti, oskarża rząd prezydenta Jaira Bolsonaro o to, że uprawia „politykę przyzwolenia” na tego rodzaju praktyki.

pożary lasów

Czytaj też: Pożary brazylijskich rozlewisk spowodowały śmierć 17 mln zwierząt

PAP/fot.pixabay