PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożar w Portugalii trawi lasy. Z ogniem walczy 1500 strażaków 

Pożar w Portugalii trawi lasy. Z ogniem walczy 1500 strażaków 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-08 20:30:00
Pożar

Pożar trawi lasy i nieużytki rolne w środkowej i północnej części Portugalii. Prawie 1500 strażaków walczy z żywiołem, jednak utrudniają to 40-stopniowe upały.

Jak poinformowała obrona cywilna, jeden z największych pożarów występuje w pobliżu miasta Ourem, w środkowej części kraju. Walkę z nim prowadzi około pół tysiąca strażaków wspieranych przez ponad 120 wozów gaśniczych.

Pożar zranił już sześć osób 

Kierujący akcją ratunkową komendant David Lobato potwierdził, że z powodu żywiołu sześć osób zostało rannych. Zaznaczył jednak, że poszkodowani nie odnieśli poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Dużych rozmiarów pożar rozprzestrzenia się w piątek po południu również w dystrykcie Guarda, w północnej Portugalii, gdzie z ogniem walczy ponad 330 strażaków.

Pożar wybuchł z powodu drugiej od czerwca fali upałów, podczas której temperatury sięgają ponad 35 stopni Celsjusza. Od popołudnia gaszenie kilkudziesięciu pożarów trwało również po hiszpańskiej stronie granicy, m.in. we wspólnotach autonomicznych Galicja, Estremadura i Andaluzja.

W nocy z czwartku na piątek MSW Portugalii wydał alert pożarowy dla kontynentalnej części kraju w związku z nasilającą się falą upałów. Będzie on obowiązywał do połowy lipca.

Pożar

Czytaj też: Pożar w Andaluzji ugaszony. Strawił 3,5 tys. ha lasów i nieużytków

PAP/fot. pixabay