PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pożar w Hiszpanii zniszczył już prawie 40 tys. hektarów lasów i łąk

Pożar w Hiszpanii zniszczył już prawie 40 tys. hektarów lasów i łąk

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-28 14:30:00
pożar

Pożar w prowincji Zamora pochłonął już 40 tys. ha lasów i łąk. Służby podały, że w środę trwa dogaszanie ognia na kilku odcinkach pożaru.

Obrona cywilna Hiszpanii, opierając się na zdjęciach satelitarnych szacuje, że uznawany za największy w historii Hiszpanii pożar, który od połowy lipca trawi tereny leśne i łąki w prowincji Zamora, doprowadził do zniszczeń na obszarze prawie 40 tys. hektarów. Służby podały, że w środę trwa dogaszanie ognia na kilku odcinkach pożaru, który największe straty spowodował w gminie Losacio.

Największy w historii pożar w Hiszpanii

Według agencji Europa Press w bieżącym roku pożar strawił w Hiszpanii ponad 220 tys. hektarów terenów leśnych i nieużytków rolnych.

Tymczasem, jak podał w środę dziennik “El Espanol” pomimo dużego doświadczenia w gaszeniu pożarów hiszpańscy strażacy zostali pozbawieni kontraktu na gaszenie lasów przez władze Algierii. Usługi walki z ogniem na terenach leśnych tego afrykańskiego kraju powierzono strażakom z Rosji.

Tylko od 10 lipca br. zasięg pożarów prawie się potroił. Dodatkowo meteorolodzy w najbliższym czasie nie przewidują opadów. Z pożarami walczy ponad 650 żołnierzy z wojskowej jednostki ratunkowej (UME). Premier Pedro Sanchez, który w środę odwiedził Aragonię, podkreślił, że „kryzys klimatyczny to rzeczywistość”.

pożar Hiszpania

Najbardziej poszkodowane jest miasto Zamora 

We wtorek wieczorem w Zamorze odbyły się uroczystości pogrzebowe dwóch ofiar pożaru w Losacio, w którym zginął lokalny pasterz oraz strażak. W wydarzeniu wzięli udział członkowie rządu wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu.

Właśnie ten region jest najbardziej spustoszony przez tegoroczny pożar, który nasilił się w Hiszpanii od czerwca, oszacowała w środę agencja Europa Press. Dodała, że poza Kastylią i Leonem żywioł poważnie doświadczył również Galicję, Aragonię, Nawarrę oraz Estremadurę.

W środę walka z żywiołem prowadzona jest zarówno na obszarze tych wspólnot, jak też na kanaryjskiej wyspie Teneryfa, a także w Andaluzji, gdzie podczas ostatniej doby ewakuowano kilkaset osób zagrożonych przez kataklizm.

Czytaj również: Ogromne pożary z Portugalii i Hiszpanii. Jednym z podpalaczy 14-latek

fot.pixabay.com