PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Portugalscy eksperci: Atak nuklearny z Kaliningradu mało realny

Portugalscy eksperci: Atak nuklearny z Kaliningradu mało realny

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-06 23:00:00
atak nuklearny

Portugalscy eksperci ds. militarnych i politolodzy zgodnie twierdzą, że atak nuklearny w związku z prowadzonymi w Kaliningradzie ćwiczeniami jest mało realny.

Według nich prowadzone w Kaliningradzie ćwiczenia z użyciem przez rosyjskie wojska broni nuklearnej nie będą miały żadnego przełożenia na rzeczywistość. Prof. Monica Dias, politolog z Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie, odnotowała, że dzięki nagłaśnianiu przez Kreml symulowanego ataku nuklearnego w Kaliningradzie świat jedynie usłyszał, że tuż przy polskiej granicy Rosjanie przetrzymują broń atomową.

Atak nuklearny nie dojdzie do skutku 

W rozmowie ze stacją CNN Portugal podkreślili, że atak nuklearny nie grozi obecnie ani sąsiadującej z obwodem kaliningradzkim Polsce, ani żadnemu innemu krajowi NATO. Portugalski generał brygady w stanie spoczynku Jose Arnaud Moreira odnotował, że prowadzone w Kaliningradzie ćwiczenia to jedynie symulacje. Dodał, że Rosji kończą się argumenty w konflikcie z NATO dotyczącym Ukrainy, dlatego sięga “po absurdalne groźby”.

“Rosjanie wiedzą, że użycie broni nuklearnej przez nich wobec państwa NATO uderzy w nas wszystkich (…), również w nich samych”, stwierdził generał Arnaud Moreira.

Podobnego zdania jest prof. Monica Dias, politolog z Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie, która twierdzi, że atak nuklearny ze strony Rosji przeciwko państwom NATO jest obecnie mało prawdopodobny.

Dias odnotowała, że dzięki nagłaśnianiu przez Kreml symulowanego ataku nuklearnego w Kaliningradzie świat jedynie usłyszał, że tuż przy polskiej granicy Rosjanie przetrzymują broń atomową. “Dziś mówi się o tym głośno, ale ona była tam już od dłuższego czasu”, dodała portugalska ekspert.

atak nuklearny

Czytaj też: Rosjanie zniszczyli zboże, które wyżywiłoby 300 tys. ludzi na rok

PAP/fot. tt JJ Green, Dr. David Oualaalou


Autor: Świat Rolnika

Ukraińscy rolnicy próbują rozwiązać problem rozminowywania pól


Autor: Świat Rolnika

Ukraina uruchomiła pilotażowy eksport zboża na Litwę koleją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić


BULT SMOGOWICZE