PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Port w Szanghaju wraca do normy, ale łańcuchy dostaw będą załamane

Port w Szanghaju wraca do normy, ale łańcuchy dostaw będą załamane

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-30 11:30:00
port w Szanghaju

Port w Szanghaju powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID, która niemal unieruchomiła miasto od marca. 

Największy port na świecie wraca do normy, ale łańcuchy dostaw będą jeszcze załamane. Oprócz Szanghaju inne główne chińskie porty, takie jak Shenzhen, również zostały zablokowane. Wiele przesyłek zostało anulowanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.

Zablokowany port w Szanghaju wraca do właściwego działania

Szanghaj po blokadzie ma zostać otwarty ponownie 1 czerwca. Port w Szanghaju będzie nabierał tempa, ponieważ producenci próbują wypełnić zaległości, z poważnymi efektami domina na całym świecie. Jest to przykład destabilizacji globalnych łańcuchów dostaw w 2022 r. w sposób, który nie był widoczny na początku roku. W styczniu przewidywaliśmy trwające zakłócenia, ponieważ światowa gospodarka nadal wychodziła z pandemii. W rzeczywistości sytuacja się pogorszyła.

Oprócz Szanghaju inne główne chińskie porty, takie jak Shenzhen, również zostały zablokowane. Do tego wybuch wojny na Ukrainie spowodował wzrost cen towarów i usług nawet powyżej przewidywanych podwyżek na 2022 r., a także przysporzył trudności logistycznych.

port w Szanghaju Chiny

Załamane światowe łańcuchy dostaw

Eksperci wskazują, że nawet jeśli nie będzie więcej blokad w Chinach, port w Szanghaju do właściwego działania, a kryzys na Ukrainie się nie rozszerzy, światowy łańcuch dostaw będzie wyraźnie pod silną presją przez resztę roku. Według jednego z niedawnych badań w Wielkiej Brytanii trzy czwarte firm uważa, że ​​rok 2023 również będzie trudny. Zwłaszcza w przypadku mniejszych przedsiębiorstw brak dostosowania się do zmieniającego się otoczenia może zagrozić ich przetrwaniu. W czasie, gdy obawy przed recesją już wibrują, może to jeszcze bardziej utrudnić długoterminowe ożywienie gospodarcze.

UE i USA planują opracować system wczesnego ostrzegania, aby zidentyfikować przyszłe globalne zakłócenia w łańcuchach dostaw półprzewodników, które wpłynęły na wszystko, od produkcji, przez samochody, po konsole do gier wideo. Mówiąc szerzej, niedawny raport Wielkiej Brytanii wezwał rząd do ustanowienia grupy zadaniowej ds. odporności i współpracy z przemysłem w celu zwiększenia widoczności w łańcuchach dostaw.

Czytaj też: Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

freshplaza.com/fot.pixabay.com


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE