PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Policja przyznaje: strzelanie do rolników to wynik błędnej oceny sytuacji

Policja przyznaje: strzelanie do rolników to wynik błędnej oceny sytuacji

Autor: Tomasz Racki 2022-07-11 07:49:00
policja protesty rolników

Holenderska policja przyznaje, że otworzenie ognia do protestującego w traktorze na autostradzie A32 w Heerenven rolnika to wynik błędnej oceny sytuacji. 

Sytuacja była pokłosiem protestów rolników, które od ponad tygodnia mają miejsce w Holandii. Gospodarze protestują przeciwko planom zmiany polityki azotowej rządu, która doprowadzić może do znaczącego ograniczenia produkcji rolnej w Holandii. Wiązać się to będzie z potencjalnym bankructwem wielu gospodarstw rolnych. 

„Policja strzelała na oślep”

Policja otworzyła ogień do protestujących gospodarzy. Funkcjonariusze zabezpieczający protesty twierdzą, że oddali strzały ostrzegawcze i że młody mężczyzna znajdujący się w traktorze, próbował ich staranować.  Holenderskie media podają jednak, że zamiast strzałów ostrzegawczych, policja z ostrej amunicji dwukrotnie trafiła w szybę ciągnika, którym kierować 16-latek. Świadkowie zdarzenia są zdania, że policjanci wpadli w panikę i strzelali na oślep. 

Ich tezę potwierdził w niedzielę Gery Veldhuis, komisarz policji w okręgu Holandii Północnej, który w jednym z wywiadów stwierdził, że policja dokonała „błędnej oceny sytuacji” i że strzały nie powinny paść. "Sądził, że 16-latek chce wjechać w funkcjonariuszy. Bał się o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów" – tłumaczył w rozmowie z portalem NRC.
16-latek został już wypuszczony do domu. Umorzono także postępowanie, w trakcie którego próbowano mu udowodnić usiłowanie zabójstwa. Młodemu rolnikowi zwrócony zostanie także traktor. Policja zobowiązała się także do zrekompensowania wyrządzonych szkód. 

policja protest rolników

Protesty rolników w Holandii

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski. Policja towarzyszy rolnikom na każdym kroku podczas organizacji protestów. 

Specjalne słowa wsparcia skierował do nich prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. To właśnie wokół IGR powstała międzynarodowa koalicja rolników #EUnitedAgri zrzeszająca gospodarzy z kilkunastu krajów Unii Europejskiej – w tym Polaków i Holendrów.

Czytaj także: Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

nieuweoogst/fot. TT