PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / PKB USA skurczyło się drugi kwartał z rzędu. Stany czeka recesja

PKB USA skurczyło się drugi kwartał z rzędu. Stany czeka recesja

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-28 23:00:00
PKB USA

PKB USA spadło w drugim kwartale w zannualizowanym tempie o 0,9 proc., co oznacza drugi spadek z rzędu – podało ministerstwo handlu USA. 

Według niektórych definicji oznacza to już recesję, choć Biały Dom utrzymuje, że do recesji nie doszło. Wskazał przy tym na rekordowo niskie bezrobocie, ciągły wzrost produkcji przemysłowej i rekordowo niski poziom zaległości kredytowych wśród konsumentów.

PKB USA spada przez wysoką inflację 

Spadek PKB był spodziewany przez większość ekonomistów z uwagi na wysoką inflację, nieco słabnący przyrost miejsc pracy oraz agresywną politykę podwyższania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w ramach walki z inflacją. Na spadek złożyło się przede wszystkim obniżenie inwestycji w sektorze prywatnym oraz wzrost importu.

W pierwszym kwartale obniżka PKB USA wyniosła 1,6 proc., zaś w drugim – 0,9. Jest to stopa zannualizowana, co oznacza, że gdyby obecna tendencja się zachowała, gospodarka skurczyłaby się o 0,9 proc.

Choć według zwyczajowych definicji dwa kolejne kwartały z negatywnym wzrostem gospodarczym oznaczają recesję, Biały Dom w ostatnich dniach wielokrotnie przekonywał, że gospodarka nie jest w recesji. Wskazał przy tym na rekordowo niskie bezrobocie, ciągły wzrost produkcji przemysłowej i rekordowo niski poziom zaległości kredytowych wśród konsumentów.

PKB USA

Transformacja gospodarki 

W środę doradca prezydenta USA Joe Bidena Brian Deese przekonywał, że amerykańska gospodarka przechodzi transformację z szybkiego wzrostu, jaki zanotowała po wyjściu z pandemii Covid-19 (5,6 proc. w roku 2021) do stabilnego, ale niższego tempa rozwoju.

"To nie jest niespodzianka, że gospodarka spowalnia, gdy Rezerwa Federalna działa, by obniżyć inflację. Ale nawet kiedy stajemy przed historycznymi globalnymi wyzwaniami, jesteśmy na dobrej drodze i przejdziemy przez ten okres przejściowy silniejsi i bezpieczniejsi" – zapewnił w czwartek prezydent Biden w wydanym oświadczeniu.

Czytaj też: PIE: PKB Polski wzrośnie, ale gospodarkę czeka spowolnienie

PAP/fot. pixabay