PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Pierwsze tymczasowe magazyny zbożowe są w drodze na Ukrainę

Pierwsze tymczasowe magazyny zbożowe są w drodze na Ukrainę

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-04 07:00:00
tymczasowe magazyny zbożowe

Tymczasowe magazyny zbożowe są w drodze na Ukrainę. Wielu ukraińskich rolników kupuje rozwiązania do przechowywania ziarna.

Wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewicz na antenie Maratonu Narodowego poinformował, że pierwsza partia tymczasowych spichlerzy zmierza na Ukrainę. Zaznaczył, że rząd zwrócił się do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i UE z prośbą o dostarczenie Ukrainie sprzętu do czasowego składowania.

Tymczasowe magazyny zbożowe wysłane na Ukrainę

Ukraiński rząd zwrócił się do USA, Kanady, Wielkiej Brytanii i UE z prośbą o dostarczenie Ukrainie sprzętu do czasowego składowania. Tymczasowe magazyny zbożowe są już w drodze na Ukrainę. Poinformowało o tym w komunikacie Ministerstwo Polityki Agrarnej.

Wielu ukraińskich rolników kupuje rozwiązania do tymczasowego przechowywania ziarna, przede wszystkim rękawy.

Zdaniem ukraińskiego wiceministra, biorąc pod uwagę dość problematyczne tempo rozwoju eksportu spowodowane blokadą portów morskich, deficyt pojemności do przechowywania zbiorów może do końca roku sięgnąć od 10 do 15 mln ton. Wiceminister dodał, że przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę ukraińscy rolnicy dysponowali pojemnościami magazynowymi na poziomie około 75 mln ton. Na terenach czasowo okupowanych znajdują się magazyny zboża na 10 mln ton.

Ukraina potrzebuje aktualnie kombajnistów oraz sprzetu. Kombajniści to największy problem producentów rolnych na Ukrainie przed zbliżającymi się wielkimi krokami żniwami, ponieważ mężczyźni zostali wcieleni do armii.

tymczasowe magazyny zbożowe Ukraina

Rękawy na zboże 

Tymczasowe magazyny zbożowe to tzw. rękawy do przechowywania ziarna. Ukraińscy rolnicy korzystali z rękawów również przed wojną. Rękawy mają postać długich worków polietylenowych, które mogą pomieścić do 200 000 ton zboża. Zboże można dzięki nim przechowywać bezpośrednio na polach.

Drugą opcją, stosowaną w Kanadzie i USA, są tzw. tymczasowe silosy, czyli pierścienie zbożowe. Jest to duży metalowy pierścień, który jest zamocowany na zwykłej platformie, na powierzchni kładzie się specjalny materiał, który nie przepuszcza wilgoci, a na górze jest zamknięty specjalną markizą, która chroni ziarno przed wpływami środowiska. Jeden taki silos mieści około 5000 ziaren.

Przeczytaj też: Rosyjscy okupanci wciąż niszczą terminale zbożowe na Ukrainie

agroportal.ua/fot.pixabay.com