PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / PIE: Zdestabilizowanie światowych rynków żywności winą Rosji

PIE: Zdestabilizowanie światowych rynków żywności winą Rosji

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-13 22:00:00
PIE

Zdaniem PIE inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zdestabilizowania światowych rynków żywności. Ceny podstawowych produktów spożywczych poszły w górę.

Najnowsze odczyty światowego indeksu żywności pokazują, że ceny na międzynarodowych rynkach pozostają rekordowo wysokie - zauważyli analitycy PIE. Główny indeks FAO pomiędzy marcem i majem "jedynie nieznacznie zmalał, osiągając wartość 157,4 pkt. (spadek o 2,3 pkt. podczas dwóch miesięcy)". Przypomnieli, że w marcu br. wzrósł on do 159,7 pkt., osiągając najwyższy pułap w historii — o 34 pkt. wyższy niż w 2021 r.

Coraz gorsza sytuacja na rynku żywności

"Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że znaczna część ukraińskiej produkcji rolnej tkwi w magazynach i portach nad Morzem Czarnym zablokowanych przez rosyjską armię" — podkreślili analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Przywołali szacunki, według których 22-25 mln ton zbóż i nasion oleistych czeka w magazynach na eksport.

"Rosyjska agresja na Ukrainę zdestabilizowała światowe rynki żywnościowe i sprawiła, że w górę poszybowały ceny podstawowych produktów rolnych, które eksportowała Ukraina" — zaznaczyli.

Zwrócili uwagę, że największy wzrost odnotował indeks cen olejów FAO, który po wybuchu rosyjskiej pełnoskalowej agresji osiągnął poziom 251,8 pkt., co oznacza, że był o 53 proc. wyższy niż średnio w 2021 r. "Odzwierciedla to duże znaczenie Ukrainy i Rosji w produkcji nasion oleistych i olejów" - wskazali eksperci. W kwietniu i maju indeks cen olejów osłabił się, "ale nadal pozostaje wyraźnie powyżej poziomu z zeszłego roku" — dodali.

PIE

PIE o kryzysie żywnościowym

Jak zaznaczono w "Tygodniku Gospodarczym PIE", od wybuchu rosyjskiej inwazji znacząco wzrósł też indeks cen zbóż, który wynosi obecnie 173,4 pkt. — o 32 proc. więcej niż średnio w 2021 r.

Indeksy FAO obrazujące ceny towarów, w których produkcji Ukraina miała mniejszy udział (mięsa, nabiału, cukru), również wzrosły, jednak mniej znacząco - wyjaśnili analitycy. Według FAO w latach 2022-2023 liczba osób niedożywionych może zwiększyć się o 8-13 mln w rezultacie wzrostu cen żywności wywołanych rosyjską agresją — dodali.

"Rosnące ceny żywności na światowych rynkach napędzają inflację. Poza problemami z podażą żywności wywołanymi rosyjską agresją, na ceny żywności wpływają także ceny paliw i nawozów" — zaznaczyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Transport żywności i energia wykorzystywana do produkcji żywności są obecnie znacznie droższe niż przed pandemią. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w kolejnych państwach inflacja osiąga poziomy sprzed kilku dekad. Będzie to najbardziej dotkliwe dla państw rozwijających się — podkreślono w "Tygodniku Gospodarczym PIE”.

Dodano, że rozchwianie rynku żywności zwiększa także problemy państw, które już wcześniej borykały się z problemem hiperinflacji. Na przykład w Sudanie, który w 2022 r. importował z Ukrainy ponad 90 proc. pszenicy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje inflację na poziomie 245 proc. Z kolei w Turcji w maju inflacja wyniosła 73,5 proc., a więc najwięcej od 24 lat. — podsumowali analitycy.

Czytaj również: Inflacja a ceny żywności przetworzonej – czego się spodziewać?

PAP/ot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE